HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zpěváčci na novém CD

Časopis Folklor 4/04
Nové CD Folklorního sdružení ČR přináší písně nejlepších dětských zpěváčků z posledních nejúrodnějších ročníků rozsáhlé soutěže Zpěváček, kterou po řadu let pořádá právě zmíněné sdružení. Je to obdivuhodná akce, která poskytla vzácnou příležitost soutěžit tisícům dětí z Čech, Moravy i Slezska. Ústřední kolo se pak konalo v krásném prostředí lázní ve Velkých Losinách na Šumpersku a natáčel ho Český rozhlas Ostrava, z jehož nahrávek je toto CD sestaveno redaktorem Zdeňkem Tofelem. Je na něm 22 nejlepších zpěváčků od roku 1999 do roku 2003. Jde o vítěze i další finalisty minulých ročníků.
Písně těchto mladých talentů přivádějí v úžas svou čistotou, vroucností, pečlivostí, často milým úsměvem, dokonalým nářečím a jsou lahodným pohlazením.
Například píseň Jiřinky Mikloškové, vítězky z roku 1999 Preletěl slavíček... je skvostem, který se tak lehce nenajde. Jako v jiných případech ji píseň naučil dědeček - sám vyhlášený pěvec zpěvné oblasti Moravy - Horňácka. Další finalista ročníku 1999 Jan Tarabus z hudební valašské rodiny z Valašských Klobouk výborně zpívá pěknou píseň Byl by Janošek bojoval...
Zlatým zpěváčkem roku 2000 je výborný pěvec z Podluží Milan Kosík s písní Keré dívča..., finalistka stejného roku Ludmila Řebíčková přinesla kouzlo českých písní z Polabí, které si pranikterak nezadají s půvabem písní moravských.
V soutěži roku 2001 dominoval Michal Okénka s písní horňáckou Myjavo, Myjavo... a Ludmila Foukalová s krásnou písní hanáckou Skřevánko, te ptáčko..., i horácká finalistka Anna Petřivá s milou písní Dyž má sedlák po žních... Zlatým zpěváčkem tohoto roku se ovšem stala Klárka Plaširybová s písněmi Sobotěnka s nedělú... a Dyby ňa máti na trávu vzala...
Velmi úrodný byl rok 2002, kdy zvítězil Filip Koziel z Těšínska a jemu po boku také trio výtečných finalistů: rozesmátá Pavla Sýkorová s žertovnou slezskou písní Ja sem cerka krčmařova..., usměvavý Tomáš Beníček z Bánova se slováckou písní Ztratila se na salaši slanina... (Tomáš zvítězil v letošním roce) a dobrá valašské zpěvačka Klára Blažková ze Vsetína s písní Na Vsetíně tam je lúka...
Vrcholem roku 2003 byl krásný výkon nesporné vítězky Jany Otáhalové z Podluží, která své písně "zatahuje" jako zkušená zpěvačka. Své rodné Veselsko vedle ní výborně reprezentoval Jakub Kotal. Jistě mu pomáhá i to, že se učí hrát na housle. Oba výborně zazpívali moravské písně Rozmarýn zelený... (J. Otáhalová) a Ej, hory, hory... (J. Kotal). Další finalistkou byla v tom roce zpěvulenka Marta Kerlínová, která zastoupila vynikající zpěvačky Kravařska.
Nové album Zpěváčci je skutečně nevšední přehlídkou nesporných talentů z Čech, Slezska, Moravy - Hané, Horácka, Slovácka a Lašska i Valašska. Na hudební působivosti se podílejí výtečné lidové muziky, v každém ročníku tři.
Pěkná doprovodní brožurka přináší fotografie 22 zpěváčků, podrobný repertoár i krásné vyznání Mistra Petra Dvorského, jakož i příhovor Zdeňka Tofela, hudebního režiséra CD, které vzniklo ve spolupráci s Františkem Synkem, místopředsedou FoS ČR.
Zpěváčci 1995 - 2003. Záznam a studiové zpracování Český rozhlas Ostrava. Námět: František Synek. Výběr a sestava: Zdeněk Tofel. Mistr zvuku: Lubomír Výrek. Hudební režie: Zdeněk Tofel. Vydalo Folklorní sdružení ČR za podpory MK ČR ve spolupráci s Českým rozhlasem a Radioservisem a.s.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA