HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Darebné pěsničky Arnošta Kubeši (1905 - 1993)

Časopis Folklor 4/04
Po počáteční pedagogické činnosti - od listopadu 1929 učil jako profesor dějepisu a zeměpisu na 6 školách na Moravě, na 3 školách v Čechách a na 2 školách na Slovensku - stal se v roce 1953 odborným pracovníkem Krajského muzea v tehdejším Gottwaldově, zaměřeným na národopisný výzkum a předmětnou dokumentaci tradičních jevů života lidu na Moravském Valašsku, zejména pro potřeby Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jehož byl v letech 1960 -1965 ředitelem.
A. Kubeša patřil především k nejvýznamnějším sběratelům lidových písní na Valašsku, které od roku 1935 zapisoval nejčastěji se svým někdejším učitelem hudby na klasickém gymnáziu ve Valašském Meziříčí Janem Nepomukem Poláškem, s nímž zapsal na 5000 lidových písní z celého území Moravského Valašska; ale zapisoval písně i sám. Zatím co J. N. Polášek zapisoval nápěvy písní, A. Kubeša se důsledně věnoval hlavně fonetickému záznamu autentického znění písňových textů jakož i informací o zpěvácích, obyčejích a zvycích ad. Vedle sběratelství byl A. Kubeša též iniciátorem a organizátorem řady významných folklorních akcí - např. již v roce 1933 Dne slovenských a valašských písní a tanců v Košicích, v r. 1939 Valašského večera v sále pražské Lucerny atd.; byl též zakladatelem a vedoucím Valašského krúžku ve Valaškém Meziříčí a spoluzakladatelem obdobných národopisných spolků na Vsetíně a v několika dalších valašských obcích, spolupracoval i s valašskými krúžky v Brně a v Praze, býval aktivním účastníkem národopisných slavností v Rožnově pod Radhoštěm, ve Strážnici atd. Zkrátka a dobře - PhDr. Arnošt Kubeša se celým svým životem a prací zasloužil o zachování a rozvíjení lidových tradic svého rodného valašského regionu tak významnou měrou, že místo jeho posledního odpočinku na Valašském Slavíně v rožnovském muzeu je nejen plně oprávněné, ale i naprosto zasloužené.

Zdeněk Mišurec

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA