HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Velikonoce v rodném domku A. Jiráska

Časopis Folklor 4/04
V pašijovém týdnu od 5. do 11. 4. 2004 byla otevřena velikonoční expozice v Hronově v rodném domku Aloise Jiráska. Podobně jako o loňském adventu, budou zde vystaveny nejen jednotlivé zvykoslovné předměty času velikonočního, ale i vzácné exponáty z depozitáře Regionálního muzea v Náchodě. Pozvání přijala Jiřina Vyčichlová, známý lidový výrobce půvabných figurek z hronovického pečiva. Spatřila zde světlo světa i její větší dílka, která běžně na prodejní výstavy nevozí. Ve třech dnech (5.,10. a 11.4.) pro zájemce předváděla práci s hronovickým těstem. Moc jsme si vážili její ochoty spolupracovat. Dlouholetá tvůrčí práce paní Vyčichlové byla v loňském prosinci oceněna Zlatým kolovratem, který přebírala z rukou hejtmana Královehradeckého kraje. Toto ocenění dostávají význační lidoví řemeslníci, kteří se zasloužili o rozvoj a propagaci lidového řemesla. Drobnosti ze šustí zase vytvářela Lýdie Mrázová.
Z depozitáře Regionálního muzea v Náchodě byla např. zapůjčena velká řehtačka nezvyklého tvaru a velikosti a klepák. Oba dva tyto výrobky spolu s drčícím trakařem nahrazovaly od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty hlas zvonů. Pro zájemce o výrobu domácího pečiva jsme si vypůjčili litinovou oplatnici a dřevěné formy na výrobu velikonočního másla a perníků. Interiér selského stavení doplnily i vzácné podmalby na skle vážící se k církevní podstatě Velikonoc (Marie sedmibolestná, Ježíš na kříži, Uložení Ježíše do hrobu). Nechyběla např. ani keramika s velikonočním vzorem.
Expozici z depozitáře jsme oživili barevností lidových zvykoslovných předmětů, jejichž autory jsou nejen rodiče dětí z Padoláčku. Jejich práce posloužily jako návod pro výzdobu domácností: byly to různé typy Léteček, velikonočních vrkočů, mazanců s křížem a věnečkem z barvínku či těstovým ptáčkem, mísy oseté obilím s výzdobou, holubičky z kraslic, výrobky ze šustí i z pestrého kanafasu apod.
Pro zájemce především z řad dětí nechyběl prodej drobných předmětů z rukou lidových řemeslníků (např. dřevěné píšťalky, káči, kanafasoví koníci a jiná zvířátka, keramická vajíčka na zavěšení), ale ani velikonoční vystřihovánky od Markéty Vránové.

Michaela Soukupová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA