HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Velikonoce trochu jinak

Časopis Folklor 4/04
Velikonoce, jako svátek vzkříšení jara, je svátek, který se vyvinul z židovského svátku peach. Každoročně spojujeme ve svých myslích velikonoce s pomlázkou, na kterou se těší hlavně kluci, ale i děvčata. Na tento den si chlapci připraví karabáče a děvčata zásobu velikonočních vajíček. Obchůzka po domech, spojená s vyšleháním děvčat, patří k nejkrásnějším zážitkům všech jejích aktérů.
Děvčata a kluci z Dětského národopisného souboru Olšinka v letošním roce prožili velikonoční svátky a pomlázku trochu jinak.
Na pozvání Rožnovského muzea připravili pro návštěvníky tradičního jarmarku v Rožnovském skanzenu pořad velikonočních písní a tanců z Orlovska, ve kterém se snažili přispět k pohodě svátku vítáni jara. Toto se jim beze zbytku podařilo.
Ve třech vystoupeních předvedli ukázku jarních zvyků v pásmu Vitej, Viosno. Vynášeli Morenu, chodili s mojičkem, honili Judáše i polévali děvčata o šmigrustu. S tímto pásmem Olšinka v roce 1997 postoupila do Zemské přehlídky dětských folklorních souborů Moravy a Slezka v Kroměříži.
Navzdory všem hendikepům, např. tančilo se na rozmoklém trávníku uprostřed areálu, děti z Olšinky předvedly výkon, který se všem přítomným líbil. O tom svědčily ovace všech diváků. A nebylo jich málo. Jako každoročně Rožnovské muzeum připravilo mnoho velikonočních atrakcí, např.výrobu a prodej kraslic, karabáčů a jiných výrobků spojených se svátkem vítání jara.
Nálada všech přítomných byla opravdu jarní a Olšinka se o ní nemalou měrou zasloužila. A aby ani kluci z Olšinky nepřišli zkrátka, připravila pro ně děvčata a jejich vedoucí Dáša Valová nějaké to vajíčko a sladké pohoštění.

Josef Valový

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA