HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jarní píseň na Lašsku

Časopis Folklor 4/04
Národní píseň! Já v ní žiji od malička. V národní písni je celý člověk, duše, okolí, vše, vše. Kdo roste z národní písně, roste do celého člověka. (Leoš Janáček)
Těmito slovy vyjádřil Leoš Janáček svůj vztah k národní písni a soubor Ostravička z Frýdku - Místku nám na svém koncertu Jarní píseň na Lašsku, který se konal 2. dubna 2004, dokázal, že národní píseň opravdu roste do celého člověka, že formuje člověka a že lidová píseň a tanec jsou stále živé a neustále se vyvíjejí.
Koncert byl milým přivítáním jara, otevřením duší kráse lidové písně, tance, kráse jarní přírody. Nádherně se prolínaly promítané výjevy z jarní přírody do tanců a navozovaly tak kouzelnou a přesvědčivou atmosféru - například kuňkající žába v rybníku a do toho kuňkající a skákající žabáci - kluci! Nebo plazící se had a do toho had malých dětí různě se proplétajících.
V programu vystoupili i sólisté - zpěváčci lidových písní, kteří nám dokázali, že Ostravička je líheň vynikajících zpěváků (ale i tanečníků).
V druhé části programu, věnované jarním zvykům, jsme pomyslně prošli obdobím od zamykání zvonů a vyhánění Žida až ke Svatojánským ohňům, čarování a k hrám mládeže kolem nich. Zase se tady skvěle podařilo propojit videoprojekci s dobře nasvíceným jevištěm tak, že jsem měla pocit skutečného ohně a atmosféry kouzel a čar.
Co na závěr, co dodat? Byla jsem a budu vždy vděčným divákem Ostravičky pro jejich chuť, elán, umění, radost z toho, co dělají a kterou jsou schopni předávat divákům... Děkuji a přeji všem a hlavně vedoucím Marušce Novákové, Radce Kulichové a dalším hodně sil do další práce a ještě moc tak krásných koncertů - pro nás diváky je to potěšení.

Helena Skálová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA