HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národnostní menšiny se představily v Brně

Časopis Folklor 4/04
Setkání národnostních menšin žijících a působících v Jihomoravském kraji Návraty ke kořenům bylo v sobotu 15. května 2004 na arkádovém nádvoří brněnského Domu pánů z Kunštátu.
Uličky a zákoutí starobylého urbanistického souboru Velký Špalíček zaplnily dřevěné stánky s ukázkami lidových řemesel národností, jejich ediční a vydavatelské činnosti a ochutnávky jejich gastronomie. Největší nápor byl o rozdávané porce maďarského guláše, slovenských halušek s brynzou a slaninou, romských halušek se zelím i vynikajících buchet. Též o polské klobásky, šňapsy či vitaminózní nápoje z červené řepy, o bulharskou keramiku, o řecký gyros. Za velmi poučnou považovali návštěvnici panelovou výstavu národnostních menšin. Každá z nich informovala, jak se na jihu Moravy vůbec ocitla, a prezentovala svoji historii i dnešní aktivity.
Před diváky se střídalo celý den 240 účinkujících šestnácti souborů, včetně krajanského spolku české menšiny v Chorvatsku Holubička. Slovenský národopis předvedly děti i dospělí folklorního souboru Púčik, bulharské lidové tance soubory Kytka a Pirin. Svaz Maďarů zaujal temperamentní výstupy kolektivu Tisavirág. Polskou menšinu zastoupily děti z Polonusu. Milovníky řeckých písní a tanců potěšili malí tanečníci z Lycea Řekyň v ČR a dospělí ze souboru Řecké obce Prometheus. Zapojilo se i Společenství Romů na Moravě, Společnost jižních Slovanů, Asociace ruských spolků, Sdružení Moravských Chorvatů z Mikulova, německé kulturní instituce, Obec Slovákov, romské sdružení z Hodonína, Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Celodenní setkání vyvrcholilo galavečerem a Májovou veselicí.

Václav Žalud

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA