HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národnostní menšiny se představily v Brně

Časopis Folklor 4/04
Setkání národnostních menšin žijících a působících v Jihomoravském kraji Návraty ke kořenům bylo v sobotu 15. května 2004 na arkádovém nádvoří brněnského Domu pánů z Kunštátu.
Uličky a zákoutí starobylého urbanistického souboru Velký Špalíček zaplnily dřevěné stánky s ukázkami lidových řemesel národností, jejich ediční a vydavatelské činnosti a ochutnávky jejich gastronomie. Největší nápor byl o rozdávané porce maďarského guláše, slovenských halušek s brynzou a slaninou, romských halušek se zelím i vynikajících buchet. Též o polské klobásky, šňapsy či vitaminózní nápoje z červené řepy, o bulharskou keramiku, o řecký gyros. Za velmi poučnou považovali návštěvnici panelovou výstavu národnostních menšin. Každá z nich informovala, jak se na jihu Moravy vůbec ocitla, a prezentovala svoji historii i dnešní aktivity.
Před diváky se střídalo celý den 240 účinkujících šestnácti souborů, včetně krajanského spolku české menšiny v Chorvatsku Holubička. Slovenský národopis předvedly děti i dospělí folklorního souboru Púčik, bulharské lidové tance soubory Kytka a Pirin. Svaz Maďarů zaujal temperamentní výstupy kolektivu Tisavirág. Polskou menšinu zastoupily děti z Polonusu. Milovníky řeckých písní a tanců potěšili malí tanečníci z Lycea Řekyň v ČR a dospělí ze souboru Řecké obce Prometheus. Zapojilo se i Společenství Romů na Moravě, Společnost jižních Slovanů, Asociace ruských spolků, Sdružení Moravských Chorvatů z Mikulova, německé kulturní instituce, Obec Slovákov, romské sdružení z Hodonína, Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Celodenní setkání vyvrcholilo galavečerem a Májovou veselicí.

Václav Žalud

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA