HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ostravica oslavila jubileum Věry Šimkové

Časopis Folklor 4/04
V sobotu 24. dubna se ve Frýdku - Místku sešli příznivci, obdivovatelé, přátelé i bývalí členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica, aby v příjemném prostředí Nové scény Vlast oslavili životní jubileum zakladatelky souboru, choreografky a sběratelky lidového umění Věry Šimkové. Jan Rokyta, který pořadem O tanci, o písničce, o životě provázel, pokládal oslavenkyni otázky, týkající se různých etap jejího života, ale také doplňoval rozhovor odbornými úvahami na téma folklor, muzika a tanec nebo vyprávěl své vzpomínky na Věru Šimkovou a její činnost.
Spontánní a přátelskou atmosféru povídání na jevišti střídala vystoupení všech složek souboru Ostravica a pozvaných hostů. Milé vystoupení skupiny starších tanečníků, kteří přišli i s vlastní zpívanou gratulací, doprovodila cimbálová muzika Vojtek. Ostravští muzikanti zaujali publikum také v samostatném bloku a ve společném čísle se souborem Grunik z Ostravice. Dlouholetá vedoucí Gruniku Věra Šejvlová se bohužel narozenin své žačky nedožila. Radost udělali paní Šimkové svým vstupem také bývalí muzikanti Ostravice s primáši Jiřím Adámkem a Vladimírem Vojkovským. Když se na jevišti objevili sourozenci Pustkovi a zpěvačka Jana Ulčáková, publikum téměř nedýchalo a odměnilo skvělou cimbalistku a oba zpěváky bouřlivým potleskem. Současná Ostravica připravila pro svoji uměleckou vedoucí překvapení v podobě trojího zpracování tance Starodávný, roztomilým vystoupením Malé Ostravice, dětskými i dospělými písněmi a básněmi a určitě i závěrečným vinšem zpívaným všemi účinkujícími. Sama oslavenkyně si zazpívala svoji oblíbenou píseň za cimbálového doprovodu Jana Rokyty.
Po dvou hodinách pestrého komorního koncertu následovala oslava ve foyeru Nové scény Vlast. Věra Šimková přijímala blahopřání, muziky se postaraly o hudební kulisu a barmani o občerstvení spokojených diváků. Setkání přátel a příznivců folkloru skončilo v ranních hodinách. Důstojnou oslavu 70. narozenin velké osobnosti nejen našeho regionu zachytila také Česká televize Ostrava.

Monika Škanderová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 13:04 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA