HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Historie plzeňského Divadla dětí Alfa

Časopis Folklor 4/04
Chce-li se někdo lépe seznámit s plzeňským Divadlem dětí Alfa, které je v současné době nejvýraznějším nositelem bohatých tradic plzeňského loutkářství, musí se nejprve odebrat do ponuré studovny doktora Fausta. Najde zde všechny atributy, které takovému zátiší náleží: stůl, na něm otevřený manuskript, křeslo, šachovnici, glóbus, lebku, vázu s květinami, varhanní portativ, na trámu zavěšený mohutný klíč, otevřené ohniště s kotlem. Nechybí ani pověstný černý otvor, kudy se k vám prodere čert a nabídne vám své služby.
Ptáte se, kudy vás provede? No přece zákulisím divadla, jeho historií i současností. Kde na takovou Faustovu jizbu narazíte? Na úvodní stránce CD - romu, které Alfa v posledních prosincových dnech minulého roku vydala jako svoji multimediální prezentaci. Kdekoliv spočine pohyblivá ruka s roztomilým krejzlíkem okolo zápěstí, tam divák narazí na celou jednu kapitolu, mapující dosavadní historii divadla. Na bytelném křesle se vystřídají všichni dosavadní ředitelé. Vařečka nad kotlem vám prozradí, co se děje v divadelní kuchyni, jinými slovy, jak pracuje administrativa, jaké má divadlo kontakty, zkrátka jak vypadá vše to, do čeho divák nevidí. Klikne-li ruka na globus, třepetající se vlaječky naznačí, že divadlo má za sebou mnoho zahraničních zájezdů. Pod každou vlaječkou se objeví fotoalbum. Bohatým fotografickým materiálem je rovněž dokumentován prestižní mezinárodní festival Skupova Plzeň, konající se vždy jako bienále. Plzeň jich má na svém kontě skutečně požehnaně, letos v červnu se chystá jeho 25. ročník. Lebka je vstupní branou do světa inscenačních tvůrců. Varhany prozradí, kdo se kdy zabýval scénickou hudbou a ozve se z nich několik melodií nejoblíbenějších inscenací (Jéminkote, Psohlavci nebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký).
Co však může nejvíce ocenit Neplzeňan, nemající k tomuto divadlu žádný vztah? Zcela jistě galerii loutek, která je ukázkou umění mnoha návrhářů a výrobců. Podobně jako galerii herců, ji nalezne v otevřené knize, položené na Faustově stolu. V dlouhé řadě budou před vámi defilovat ctihodní měšťané Gentu (Enšpígl), arabští kupci a orientální krasavice (Aladínova kouzelná lampa), Lomikar, Lomikarová, "Kozinouc" rodina (Jéminkote, Psohlavci), pan policejní ředitel, personál pražského šantánu, vězeň Prokůpek i nešťastná Antonie Pařízková (Tonka Šibenice) aj. Nechybí samozřejmě ani hrdinové českých pohádek, včetně všudypřítomného Kašpárka. Skutečně nápad k pohledání, který může udělat radost mnoha dětem, ale i všem, kdož milují svět loutkového divadla.
Tuto multimediální prezentaci si můžete objednat na adrese: Divadlo Alfa, Rokycanská 7, 31200 Plzeň, tel. 377 188 211, e-mail: alfapm@proaktive.cz.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA