HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Brněnské kulturní léto startuje

Časopis Folklor 4/04
Devět desítek pořadů nabízí od června do září letošní program Brněnského kulturního léta. V jihomoravské metropoli má v období turistické sezóny tradici od roku 1982. Loni měl tento festival přes 200 000 diváků.
Letos zahrnuje jednodenní koncerty i vystoupení, převážně na nádvoří Staré radnice, i velké festivalové pořady a tematické bloky. Jsou to Brněnské shakespearovské dny, hry velkého anglického dramatika v podání pražských herců na velkém nádvoří hradu Špilberku od 18. do 22. července Hamlet (v hlavních rolích Jiří Langmajer, Hana Maciuchová, Jan Skopeček) a od 2. do 7. srpna Romeo a Julie.
Další blok obsahují Brněnské lidové slavnosti, jejichž součástí je Den Brna (13. srpna) k 364. výročí úspěšné obrany proti švédským dobyvatelům s historickým jarmarkem, vojenským průvodem zbrojnošů a celodenním programem u Staré radnice a v centru Brna. Dále pak Mezinárodní přehlídka pouličních divadel a skupin (zatím třinácti ze sedmi zemí) od 30. srpna do 4. září. Též XIII. mezinárodní kytarový festival (od 8. do 18. srpna).
První letní den (21. 6.) patří v Brně tradičně Evropskému svátku hudby. A to pěveckých sborů dětí i dospělých s vážnou hudbou na nádvoří Staré radnice, s lehčími žánry na nádvoří Domu pánů z Kunštátu, s dechovkou a folklorem na Římském náměstí. Vyznavači rocku, folku či etna vystoupí na náměstí Svobody.
Obrovský zájem turistů i Brňanů je o VII. ročník cyklu letních folklorních večerů F - Scéna 2004 od 24. června do 24. července na velkém nádvoří hradu Špilberku, kde většinou vystupují účastníci mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici, Myjavě, či Rožnově. Letošní ročník je věnován oslavám 50. výročí založení Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno (do rozdělení čs. federace Vojenský soubor písní a tanců Jánošík) a souborům, které s ním nejvíce spolupracují (jako Kunovjan z Uherského Hradiště či Javorník z Brna). Speciální zámořský host F - Scény letos je z metropole Mexika - soubor Tonalamatl. Ten má indiánsko-latinské tradice, hudbu, písně, tance i zvyky představovat od 29. června do 3. července denně ve 20.30 hodin na nádvoří Staré radnice. Se zajímavou choreografií přijede od 8. do 10. července potěšit diváky v Brně folklorní soubor Gymnik z Bratislavy.

Václav Žalud

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA