HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vzpomínka na Jiřího Pospíšila

Časopis Folklor 4/04
Letošní jaro bylo ve své kráse kruté. Odešel skvělý zpěvák, muzikant a tanečník, jaký druhý není, choreograf několika souborů v republice, režisér koncipovaných setkání, pořadů ve Strážnici, Rožnově a jinde, duše Malé české muziky. Nebyl z rodu rváčů, ale bojoval se zákeřnou nemocí, vítězil nad ní vůlí a silou své bytosti a zároveň se loučil.
Ještě nedlouho před skonem se sešli jeho přátelé v Atriu s Icou - Jiřím Pospíšilem a Malou českou muzikou naposled.
V úterý 11. května 2004 se sešli již bez něj, při Vzpomínce. Konala se v sále Domoviny, kde se tradičně scházely pražské souborové kapely při každoročních koncertech a kde se odehrálo doslova i v přeneseném smyslu nespočet souborových setkání, které Ica inicioval nebo moderoval. Převaha muzik s ním ve své historii kratší či delší dobu spolupracovala.
Býval vzorem, rádcem, kamarádem, nedostupným ideálem. Na pódiu vystoupili jeho přátelé z Čech i Moravy, kteří ho milovali. Všichni přijít nemohli, ani by se nevešli. Snad by nestačila ani nová Aréna. Desítky let dával Ica svým divákům a posluchačům radost a krásné chvíle. Na podiích divadel, zahraničních soutěží i domácích festivalů, v pořadech rozhlasu. Byl autorem úprav a význačným interpretem českého, často i valašského folkloru, který dobře znal. Převážel české písně na Moravu, moravské do Čech. Kdo zažil zájezdové cesty s Icovými houslemi, prozpívané bezpočtem bloků českých, valašských a lašských písní, kdy stačil učit texty, melodii a zároveň hrát, nikdy nezapomene. Vzpomínáme na jeho Oklepáky se Zorkou Kořánovou - Soukupovou, jeho Vsacké obrázky, jeho podílu na obnovení a současném stavu odzemku, účasti na vánočních pořadech Chorei Bohemici a později Atriových koncertech. Ztráta je příliš čerstvá, než aby se dala prožívat usmířeně, bez bolesti. Součástí jeho charismatu byl i zjev rozeného českého chasníka a hospodáře, oráče rodné hroudy. Věřme, že jeho zásluhou poroste další úroda, kterou zasíval plnými hrstmi.
Na vystoupení se podíleli Jožka Harčarik, který byl jedním z iniciátorů setkání, Jaroslav Krček, osiřelá Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, Vycpálkovci, Věra Rozsypalová a Zdeněk Bláha, Rosénka, trio s Jožkou Harčarikem, Marcela Macková a Josef Stecher z Úsvitu, Zdenka Straškrabová a Oldřich Štroblík ze Vsacanu. Děkujeme a nezapomeneme.

Barbora Čumpelíková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA