HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Evy Kovandové

Časopis Folklor 3/04
Pocházím z pražské periférie Kobylisy. Otec byl hudebníkem, matka vyšívačkou a velkou obdivovatelkou národních krojů. Rodiče mne vychovávali k vlastenectví. Ve válečném školním roce 1943 - 44 mne velmi ovlivnila naše statečná tělocvikářka. Byly jsme dívčí třída a ona nás v rámci tělesné výchovy naučila tančit Českou a Moravskou besedu.
Na střední škole v Mělníku můj spolužák a pozdější manžel Stanislav Kovanda založil ve spolupráci s měšťanskou školou asi padesátičlenný pěvecký sbor a já se ujala tanečníků. Podle propagačních materiálů ÚDLUT jsem s nimi nacvičila chodská kolečka. Víc jsem neznala.
Brzy přišly na okres pozvánky na seminář lidových tanců vedený prof. Františkem Bonušem. Pro dva páry. Tak nás jelo párů pět. Nevyhodili nás. Na vlastní kůži jsme poznali metodiku nácviku lidové taneční techniky. Naučili jsme se řadu českých tanců a ctít taneční a hudební materiál.
Všechno, co víte a co se v budoucnu dovíte, předávejte všem členům souboru, aby mohli kdykoliv a kamkoliv je život zanese, založit souborek, v němž by se mladí naučili milovat a rozvíjet hudební a taneční umění předků, aby to vše zůstalo součástí života Vás i dalších generací. Tak nás učil František Bonuš.
Přijeli jsme ze semináře domů a za tři týdny bylo krajské kolo STM. Nedalo se nic dělat. Naučili jsme celý soubor to, co jsme sami pochytili. Chopili jsme se dědictví po předcích a darů od Bonuše a Jarošovské historické pásmo bylo na světě: "Už ho vedou Martina" i se závěrečným "bažantem". A co kroje? Tance jsme vzali za své. K tancům patří dobové kroje! Tak tedy: Chlapci a děvčata, připravte si parádu jako na nedělní korzo - tmavé kalhoty, široké tmavé sukně, halenky a košile v pastelových barvách bez vzoru, tmavé polobotky, děvčata bílé ponožky, chlapci tmavé.
Musím se přiznat, že Bonušův seminář je mi doposud něčím jako bible. Neustále ovlivňuje můj důchodcovský život, ať chci, nebo nechci. Ale nelituji. Slova prof. F. Bonuše mě vedla v tvůrčí práci v několika souborech a moc mě těší, že "vnoučat a pravnoučat" Vycpálkovců mezi dnešními "souboráky" poznávám stále dost a dost. Z odkazu Bonušova semináře vzniklo mnoho dnes významných souborů.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 14:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA