HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Mgr. Josefa Gajdoše

Časopis Folklor 3/04
Jako pedagog vím velmi dobře, že prostředí vychovává. I já jsem důkazem toho, že prožitky z dětství a mládí zůstávají trvale usazeny v lidské paměti.
Vyrůstal jsem na slováckém Kyjovsku, později přímo v Kyjově. Folklor jsem zpočátku vnímal jako lidové tradice, které nás obklopují se svou pravidelnou samozřejmostí a na Slovácku pak také s trvalou přirozeností.
Teprve později, se změnou prostředí, jsem si uvědomil rozdíl mezi přirozeností a umělým a stále těžším a těžším udržováním tradic. Ze Slovácka mám ve své paměti stále živé lidové zvyky, v lidové tradici pevně udržované nebo též nejstarší folklorní slavnost u nás - kyjovský Slovácký rok.
Po mém přestěhování před 40 lety na Valašsko do Zubří u Rožnova pod Radhoštěm jsem viděl a pochopil rozdíl v udržování lidových tradic. Právě v tomto valašském městečku jsem začal působit jako učitel základní školy a v rodícím se souboru jako muzikant. V Zubří vznikl a dodnes působí soubor Beskyd, v němž jsem zůstal jako jediný ze zakladatelů doposud a v němž působím dlouhá léta jako jeho vedoucí.
Právě uvedený vliv prostředí v dětství způsobil totiž před desetiletími u mne touhu obohatit trvale svůj každodenní život folklorem; hudbou, písní, tancem a lidovými zvyky, byť valašskými. Tato touha byla posílena potřebou žít mezi dobrými a stále tvořícími lidmi, kteří vidí hodnoty života v lidství a v touze uchovávat to, co dobrého, krásného a pro všechny příjemného člověk v minulosti vytvořil a v současnosti udržuje a rozvíjí. Tuto touhu doplnila potřeba "porvat se" s přetechnizovaným a stále brutálnějším okolím, toužícím po sobeckém osobním bohatství a opomíjejícím jiné krásné a společné poklady lidského ducha a umu.
I proto je práce s mladými lidmi v souboru, tato téměř nikdy nekončící činnost - mimo mé každodenní profesní i rodinné povinnosti, nejkrásnější prací pro učitele, který se takto i ve svém zralejším věku přirozeně a trvale sžívá se starostmi a radostmi mladých lidí. Je jimi obohacován, posilován a vracen do minulostí uzavřeného času svého mládí.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 14:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA