HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání Mgr. Josefa Gajdoše

Časopis Folklor 3/04
Jako pedagog vím velmi dobře, že prostředí vychovává. I já jsem důkazem toho, že prožitky z dětství a mládí zůstávají trvale usazeny v lidské paměti.
Vyrůstal jsem na slováckém Kyjovsku, později přímo v Kyjově. Folklor jsem zpočátku vnímal jako lidové tradice, které nás obklopují se svou pravidelnou samozřejmostí a na Slovácku pak také s trvalou přirozeností.
Teprve později, se změnou prostředí, jsem si uvědomil rozdíl mezi přirozeností a umělým a stále těžším a těžším udržováním tradic. Ze Slovácka mám ve své paměti stále živé lidové zvyky, v lidové tradici pevně udržované nebo též nejstarší folklorní slavnost u nás - kyjovský Slovácký rok.
Po mém přestěhování před 40 lety na Valašsko do Zubří u Rožnova pod Radhoštěm jsem viděl a pochopil rozdíl v udržování lidových tradic. Právě v tomto valašském městečku jsem začal působit jako učitel základní školy a v rodícím se souboru jako muzikant. V Zubří vznikl a dodnes působí soubor Beskyd, v němž jsem zůstal jako jediný ze zakladatelů doposud a v němž působím dlouhá léta jako jeho vedoucí.
Právě uvedený vliv prostředí v dětství způsobil totiž před desetiletími u mne touhu obohatit trvale svůj každodenní život folklorem; hudbou, písní, tancem a lidovými zvyky, byť valašskými. Tato touha byla posílena potřebou žít mezi dobrými a stále tvořícími lidmi, kteří vidí hodnoty života v lidství a v touze uchovávat to, co dobrého, krásného a pro všechny příjemného člověk v minulosti vytvořil a v současnosti udržuje a rozvíjí. Tuto touhu doplnila potřeba "porvat se" s přetechnizovaným a stále brutálnějším okolím, toužícím po sobeckém osobním bohatství a opomíjejícím jiné krásné a společné poklady lidského ducha a umu.
I proto je práce s mladými lidmi v souboru, tato téměř nikdy nekončící činnost - mimo mé každodenní profesní i rodinné povinnosti, nejkrásnější prací pro učitele, který se takto i ve svém zralejším věku přirozeně a trvale sžívá se starostmi a radostmi mladých lidí. Je jimi obohacován, posilován a vracen do minulostí uzavřeného času svého mládí.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 14:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA