HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Dobrý den, Evropané!

Časopis Folklor 3/04
V čase, kdy se Vám, milí vedoucí souborů, pořadatelé festivalů a čtenáři našeho časopisu, dostane do rukou toto číslo Folkloru, bude naše země již první týdny členem Evropské unie.
To mne nabádá k upřímnému oslovení adresovanému našim evropským spoluobčanům: Dobrý den, Evropané! a k všetečné otázce: Co se Vám, Evropanům, vybaví, když uslyšíte o naší České republice? Jaká by byla odpověď?
Určitě víte, kde naše krásná země leží, jací v ní žijí lidé, jaká je naše historie a kultura. Jistě se Vám vybaví jména našich výrazných osobností (mezi nimi prezidentů Václava Havla, Tomáše Garriqua Masaryka, hudebních skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a dalších, též jména úspěšných sportovců (třeba Emila Zátopka, Věry Čáslavské, Ivana Lendla nebo Jaromíra Jágra), na mysl vám přijde vzhled a jména našich historických památek (určitě Hradčan, Karlštejna, Českého Krumlova a Telče, možná Olomouce, Kroměříže, Tábora a dalších měst), mnozí z vás si vzpomenou na chuť kvalitního českého piva.
Milí Evropané, jistě si vybavíte ještě mnoho zajímavého o naší zemi a nás Váš zájem a vědomosti o české zemi těší! I proto bychom Vás chtěli seznámit s dalšími zajímavostmi. Jsou jimi naše tradice, naše lidová kultura, bohatá a úspěšná činnost stovek našich folklorních souborů dětí, mládeže i dospělých, z nichž mnohé přivážejí z významných zahraničních festivalů nejvyšší ocenění, jsou jimi naše folklorní festivaly a slavnosti, které se u nás pravidelně pořádají.
Ač se naše malá země jeví ve sjednocené Evropě jako nevelký ostrůvek, její tradiční lidová kultura tvoří stále výrazný společenský a kulturní projev současného života Čechů, Moravanů, Slezanů i příslušníků dalších národopisných menšin. Ve všech deseti hlavních národopisných oblastech České republiky doposud žijí a jsou rozvíjeny mnohé projevy lidové kultury a folkloru. Především na našich vesnicích se stále konají lidové zvyky a obřady vánočního a novoročního zvykosloví, slaví se masopust a ostatky, církevní i lidové tradice velikonoční, v obcích se staví vysoké máje, v rámci letních slavností probíhají dožínky, dočesné i vinobraní, konají se posvícení a poutě, i kolední obchůzky adventního období.
Všechny tyto projevy tradičního výročního i rodinného zvykového cyklu obohacují život našich obyvatel.
Všechny tyto projevy lidové kultury a folkloru můžete, milí Evropané, shlédnout každý rok v naší zemi na 55 folklorních slavnostech a festivalech. Na všech zažijete neopakovatelné osobní zážitky se zpěváky, tanečníky a muzikanty, poznáte naši bohatou krojovou pestrost a různorodost, uvidíte vystoupení našich souborů, která jsou na vysoké umělecké úrovni s vyspělým a vybroušeným projevem tanečním, hudebním i vokálním. Na slavnostech a festivalech si rádi na památku zakoupíte suvenýry z dílny zručných lidových řemeslníků. Jistě zde ochutnáte nejen typická regionální jídla, ale vedle piva také slivovici nebo kvalitní vína.
To vše nabízí svým návštěvníkům naše krásná a poutavá země.
To vše a mnoho dalšího přináší do pokladnice evropských tradic, kultury a umění Česká republika.
To vše, milí a vážení občané Evropské unie poznáte, když navštívíte naši zemi v srdci tohoto světadílu.
Milí Evropané! Věřím, že vás jako noví spoluobčané při návštěvě naší země nezklameme, a doufám, že se budete k nám rádi vracet a stále více poznávat naši krásnou zem, její bohatou a více než tisíciletou historii, neobyčejné památky i lidové kulturní tradice.
František Synek
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 15:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA