HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Dobrý den, Evropané!

Časopis Folklor 3/04
V čase, kdy se Vám, milí vedoucí souborů, pořadatelé festivalů a čtenáři našeho časopisu, dostane do rukou toto číslo Folkloru, bude naše země již první týdny členem Evropské unie.
To mne nabádá k upřímnému oslovení adresovanému našim evropským spoluobčanům: Dobrý den, Evropané! a k všetečné otázce: Co se Vám, Evropanům, vybaví, když uslyšíte o naší České republice? Jaká by byla odpověď?
Určitě víte, kde naše krásná země leží, jací v ní žijí lidé, jaká je naše historie a kultura. Jistě se Vám vybaví jména našich výrazných osobností (mezi nimi prezidentů Václava Havla, Tomáše Garriqua Masaryka, hudebních skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a dalších, též jména úspěšných sportovců (třeba Emila Zátopka, Věry Čáslavské, Ivana Lendla nebo Jaromíra Jágra), na mysl vám přijde vzhled a jména našich historických památek (určitě Hradčan, Karlštejna, Českého Krumlova a Telče, možná Olomouce, Kroměříže, Tábora a dalších měst), mnozí z vás si vzpomenou na chuť kvalitního českého piva.
Milí Evropané, jistě si vybavíte ještě mnoho zajímavého o naší zemi a nás Váš zájem a vědomosti o české zemi těší! I proto bychom Vás chtěli seznámit s dalšími zajímavostmi. Jsou jimi naše tradice, naše lidová kultura, bohatá a úspěšná činnost stovek našich folklorních souborů dětí, mládeže i dospělých, z nichž mnohé přivážejí z významných zahraničních festivalů nejvyšší ocenění, jsou jimi naše folklorní festivaly a slavnosti, které se u nás pravidelně pořádají.
Ač se naše malá země jeví ve sjednocené Evropě jako nevelký ostrůvek, její tradiční lidová kultura tvoří stále výrazný společenský a kulturní projev současného života Čechů, Moravanů, Slezanů i příslušníků dalších národopisných menšin. Ve všech deseti hlavních národopisných oblastech České republiky doposud žijí a jsou rozvíjeny mnohé projevy lidové kultury a folkloru. Především na našich vesnicích se stále konají lidové zvyky a obřady vánočního a novoročního zvykosloví, slaví se masopust a ostatky, církevní i lidové tradice velikonoční, v obcích se staví vysoké máje, v rámci letních slavností probíhají dožínky, dočesné i vinobraní, konají se posvícení a poutě, i kolední obchůzky adventního období.
Všechny tyto projevy tradičního výročního i rodinného zvykového cyklu obohacují život našich obyvatel.
Všechny tyto projevy lidové kultury a folkloru můžete, milí Evropané, shlédnout každý rok v naší zemi na 55 folklorních slavnostech a festivalech. Na všech zažijete neopakovatelné osobní zážitky se zpěváky, tanečníky a muzikanty, poznáte naši bohatou krojovou pestrost a různorodost, uvidíte vystoupení našich souborů, která jsou na vysoké umělecké úrovni s vyspělým a vybroušeným projevem tanečním, hudebním i vokálním. Na slavnostech a festivalech si rádi na památku zakoupíte suvenýry z dílny zručných lidových řemeslníků. Jistě zde ochutnáte nejen typická regionální jídla, ale vedle piva také slivovici nebo kvalitní vína.
To vše nabízí svým návštěvníkům naše krásná a poutavá země.
To vše a mnoho dalšího přináší do pokladnice evropských tradic, kultury a umění Česká republika.
To vše, milí a vážení občané Evropské unie poznáte, když navštívíte naši zemi v srdci tohoto světadílu.
Milí Evropané! Věřím, že vás jako noví spoluobčané při návštěvě naší země nezklameme, a doufám, že se budete k nám rádi vracet a stále více poznávat naši krásnou zem, její bohatou a více než tisíciletou historii, neobyčejné památky i lidové kulturní tradice.
František Synek
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 15:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA