HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Národní krojový ples 2004

Časopis Folklor 3/04
V sobotu 7. února se v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil VII. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR. Spolupořadateli byli vedle Folklorního sdružení ČR také město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Generali a.s., Žďas a.s. soubor Studánka Žďár nad Sázavou a desítky dalších sponzorů. Záštitu nad plesem převzali místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, hejtman kraje Vysočina František Dohnal a generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.
Plesu, který byl letos beznadějně vyprodán, se zúčastnilo na 1.300 návštěvníků, z nich více než 400 v lidových krojích, kteří reprezentovali 22 folklorních souborů z celé naší vlasti. Jeden soubor, Die Amraser, přijel ze sousedního Rakouska. Mezi zvláště významné hosty patřili vedle Miroslavy Němcové a Františka Dohnala také ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach, senátorka Alena Gajdůšková, senátoři Rostislav Harazin a Adolf Jílek, poslanec Josef Smýkal, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, tajemnice školského výboru Senátu Marta Hubová, předseda Klubu českých turistů Jan Havelka, početná delegace čelních představitelů Kraje Vysočina, starosta města Žďár nad Sázavou Jaromír Brychta, jeho zástupkyně Dagmar Zvěřinová, generální ředitel Žďas a. s. František Hudák, zástupce pojišťovny Generali a.s. Risto Sokolovski a desítky starostů a primátorů, představitelů regionů, ředitelů festivalů, generálních ředitelů partnerských firem i představitelů spolupracujících institucí. Celkem se plesu zúčastnilo na 350 významných hostů. Nechyběli ani hosté ze zahraničí. Rakousko reprezentovali prezident celorakouského krojového svazu Herbert Ullmann a jeho viceprezident Josef Mord, Slovensko zastupovala konzulka Mariana Čičmancová a předseda Východoslovenského folklorního sdružení Ladislav Bačinský, z Ruska přijela Marina Spiridonová, Polsko reprezentovali pracovníci města Legnica Dorota Purgal a Tadeusz Spendowski, z Itálie poctil ples svou návštěvou prezident mezinárodní organizace IGF a italského folklorního svazu FITP Alessandro Lillo, Španělsko zastupovali prezident kulturní asociace Juane Sabate Ferrero a viceprezident Andreu Esteve Galindo, za Bulharsko se zúčastnil rada velvyslanectví Bulharské republiky Petr Zlatev, nechyběli ani zástupci ambasády Indonésie.
Úvodního předtančení Českou a později Moravskou besedou se zúčastnilo 18 kolon (72 tanečních párů) krojovaných členů souborů z Horácka, severních a jižních Čech, Hané, Valašska, hanáckého Slovácka a Slovácka. O přízeň účastníků plesu se v divácké soutěži o titul Miss plesu ucházelo 9 dívek. Vítězka, Helena Sochorová, byla dekorována prezidentem mezinárodní organizace IGF a italského folklorního hnutí A. Lillem. K tanci a poslechu hrála po celý večer Slovácká dechová hudba Ištvánci ze Šardic, Domažlická dudácká muzika, Cimbálová muzika VUS Ondráš Brno a lidové muziky některých zúčastněných souborů.
Generálními sponzory plesu byli Generali Pojišťovna a.s. a Žďas a.s., ples dále významně podpořili město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Hydroprojekt CZ a..s., Colas CZ a....s., Sklo Bohemia a.s. Světlá nad Sázavou, CAC Leasing a.s. Praha, OSA, Sdružení Tradice ČR a řada dalších příznivců a sponzorů. Mediálními partnery plesu se staly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, regionální pobočka MF - Dnes, Noviny žďárské radnice, Parola s..r.o. Jihlava, Radio Domino a Č.M. Televizní společnost.
Letošní v pořadí již 7. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR důstojně navázal na své předchůdce a přispěl k oblibě této svým charakterem ojedinělé akce v ČR, ve Žďáru nad Sázavou a v Kraji Vysočina. Tento ples je kromě významného společenského setkání také místem zahájení sezóny folklorních akcí pořádaných Folklorním sdružením ČR. Jimi jsou nejen hlavní akce sdružení, k nimž v roce 2004 řadíme soutěž Zpěváčci, zemskou přehlídku českých dětských folklorních souborů, festival dětských souborů Písní a tancem nebo přehlídku Zpěváček - Slávik, ale také akce spolupořádané, z nichž za nejvýznamnější lze považovat pět desítek folklorních festivalů a lidových slavností uspořádaných během roku v celé České republice.

Barbora Skulínková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA