HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Náš rozhovor s Miss Národního krojového plesu

Časopis Folklor 3/04
Podobně jako v minulých letech, i letos se uskutečnila na VII. národním krojovém plese Folklorního sdružení ČR divácká soutěž o titul Miss Národního krojového plesu. Ten si výrazným počtem hlasů odnesla slečna Helena Sochorová, titulem 1. vicemiss se ozdobila Barbora Smolová a třetí místo s titulem 2. vicemiss plesu získala Lucie Malárová. Dívky kromě blahopřání od představitelů Folklorního sdružení, hostů, pořadatelů a účastníků plesu obdrželi květinové dary a skleněné vázy věnované firmou Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou. Dívkám blahopřejeme a přinášíme jejich odpovědi na redakcí položené otázky.
Můžete se našim čtenářům stručně představit? jak se jmenujete, kolik je vám let, odkud pocházíte, v kterém souboru a kolik let působíte.
Helena: Jmenuji se Helena Sochorová, je mi 19 let. Na Masarykově universitě v Brně studuji prvním rokem etnologii. Bydlím v malé vesnici Milotice asi 8 km od Kyjova. Od patnácti let jsem chodila do Slováckého krúžku v Miloticích a teď jsem více než rok členkou Národopisného souboru Javor z Kyjova.
Barbora: Jmenuji se Barbora Smolová.Je mi 21 let. Pocházím z krásného města Mikulov, kde již 9 let navštěvuji Národopisný soubor Pálava.
Lucie: Jmenuji se Lucie Malárová, mám 18 let a třetím rokem studuji obor Oděvní návrhářství v Hodoníně. Spolu s rodiči a bratrem bydlím na vesnici Hýsly u Kyjova. Do Slováckého souboru Lúčka Svatobořice-Mistřín chodím 15 měsíců.
Co vám přináší činnost ve folklorním souboru?
Helena: V souboru mám kamarády, kteří mají folklor rádi stejně jako já,a ráda tančím.
Barbora: Soubor Pálava je útočištěm dobré nálady ,pohody, tance, zpěvu a hlavně dobrých kamarádů ,se kterými se setkávám každý týden. Od mala mám kladný vztah k tanci a zpěvu a myslím, že právě folklorní soubor je pro mě tím koníčkem, který zpěv a tanec dokáže skloubit dohromady. Neni to však jenom o tom. Je krásný pocit dělat prostřednictvím tohoto umění lidem radost. Dokáže nejen potěšit oko, ale i rozveselit srdce těm, kteří mají folklor rádi .A pokud to děláte s láskou vidíte za sebou i pěkné výsledky.
Lucie: Kromě nových kamarádů a přátel také seznámení se se zahraniční kulturou, zvyky a tradicemi. Možnost poznávat je a porovnávat.
Pocházíte z jižní Moravy. Jak na vás tento kraj působí? Dovedla byste jej stručně charakterizovat?
Helena: Jak se zpívá v jedné písničce: Morava je krásná..., a ta jižní obzvlášť. Líbí se mi příroda a život, jaký tu je a jsem ráda, že jsem se narodila právě tady.
Barbora: Původem nejsem z jižní Moravy. Narodila jsem se v Podbořanech. Do Mikulova jsme se přestěhovali, když mi bylo 12 let. Poprvé se mi Mikulov představil v letním slunečném dnu, obklopen nádhernou zelení, vinohrady a nad tím vším se tyčil Mikulovský zámek. Málokdo by si takovou nádheru nezamiloval. Jižní Morava je taková skrytá perla.
Lucie: Když se řekne "jižní Morava", vybaví se nám půvabná země, zvlněná oblými kopci, počechraná lesíky, protkaná říčkami a potoky, jsou tady ovocné sady a vinice. Nádherné zámky s parky a obdivuhodné kostely jsou skryty za jmény moravských městeček: Rajhrad, Tišnov, Buchlovice, Strážnice se slavnými svátky folkloru. Moravský kras se světoznámou propastí Macochou a jeskyněmi, protékanými tajemnou říčkou Punkvou. Směrem na západ, okouzlující Vysočina, uprostřed kraje Pálava, stvořená pro malíře.
Máte zkušenosti z podobných soutěží nebo přehlídek krásy? Zúčastnila jste se již nějaké soutěže krásy?
Helena: Zkušenosti ze soutěží krásy nemám, nikdy jsem se žádné neúčastnila. Na plese Folklorního sdružení ČR ve Žďáru jsem byla poprvé, nevěděla jsem, jak zde taková soutěž probíhá a o umístění jsem nijak vážně nepřemýšlela.
Barbora: Jiné soutěže krásy Miss jsem se nezúčastnila kromě Miss Národního krojového plesu ve Ždáru a to již dříve. Stala jsem se již podruhé 1. vicemiss.
Lucie: Ano, zúčastnila jsem se podobných soutěží, např. v loňském roce Miss Slováckého roku v Kyjově.
Jak na vás působila atmosféra plesu a jaké byly vaše pocity po vašem krásném umístění? Jak úspěch přijali vaši kamarádi a rodiče?
Helena: Atmosféra plesu byla dobrá, myslím, že se všichni dobře bavili. První místo mě hodně překvapilo, stejně jako počet získaných hlasů. Samozřejmě byla velká radost v souboru, kde mi všichni drželi palce. Doma jsme to trošku oslavili s přítelem a s rodiči, které moje umístění moc potěšilo.
Barbora: Myslím, že atmosféra plesu byla úžasná. Dle mého názoru se všichni bavili a strávili příjemný víkend v kruhu tance a dobré nálady. Rodina a přátelé mě v mém koníčku samozřejmě podporují neboť mají folklor také rádi.
Lucie: Atmosféra plesu byla příjemná. Z mého umístění v divácké soutěži o titul dívky Národního krojového plesu měli rodiče a kamarádi radost.
Jaká jsou vaše přání do budoucna? Máte cíle, které byste chtěla v život dosáhnout?
Helena: Mým cílem je dostudovat a uplatnit se v oboru. Přála bych si asi jako většina lidí, aby mě v životě neopouštělo štěstí, zdraví a láska.
Barbora: V budoucnu bych chtěla dokončit vyšší odbornou školu, kterou studuji v Břeclavi a mít pořád čas na svůj koníček. Tímto bych také chtěla poděkovat paní Zlatce Krůzové, bez které by se nic z toho co děláme neuskutečnilo. Dík patří samozřejmě divákům a příznivcům, kteří mi dali hlasy a tím i cenu.
Lucie: Přála bych si úspěšně dokončit čtyřleté studium a dále rozvíjet své výtvarné nadání a věnovat se své krásné zálibě - folkloru.

redakce

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA