HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Chodové na plesu chyběli

Časopis Folklor 3/04
(Převzato z domažlických Chodských novin ze dne 14. února 2004)
Přestože byl letošní VII. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR věnován Chodsku, příliš velkým počtem zástupců zdejšího kraje pod Čerchovem se rozhodně nepyšnil. Celé Chodsko v programu prezentovala jen Domažlická dudácká muzika. Ples, který se konal 7. února ve Žďáru nad Sázavou, je přitom tradičně nejen pestrou přehlídkou krojů ze všech folklorních oblastí České republiky, ale také nejdůležitějí folklorní akcí svého druhu vůbec.
Protože byl ples věnován Chodsku, byl pro nás o to významnější. Dával totiž příležitost zviditelnit se na folklorní scéně a potvrdit, že chodský folklor stále žije a rozvíjí svoje bohaté tradice, říká předseda pražského Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví Václav Kupilík, který situaci zachraňoval na výslovné přání předsedy Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenici.
Ve svém vystoupení před plesovými celebritami mohl V. Kupilík, jehož sdružení organizuje tradiční Pošumavské věnečky v Praze, ocenit alespoň fakt, že předseda FoS ČR Z. Pšenica akci zahajoval v chodském kroji s čakanem v ruce, čímž také vyjádřil svůj osobní vztah k malebnému kraji pod Čerchovem. K neúčasti představitelů regionu a souborů nebylo co dodat. Je ovšem neoddiskutovatelnou skutečností, že na další pozvání na Národní krojový ples si budou Chodové muset hezkých pár let počkat, dodal V. Kupilík.
Že by žďárský ples pro Chodsko znamenal ostudu, si nemyslí jeden z jeho účastníků Kamil Jindřich. Přestože dnes už jsem ve funkci šéfa domažlického kulturního střediska, o plese mohu mluvit jen za naši Domažlickou dudáckou muziku. Jako kapela jsme byli pozáni už v lednu, jakým způsobem byli pozváni zástupci Domažlic, ale nevím. Pořadatelé zřejmě očekávali účast oficiální delegace, a tak byli samozřejmě zklamáni. Město se tam mohlo slušně prezentovat, protože akce byla opravdu významná a jak říkám, nevím, jak byl například starosta o akci informován. Vždyť pozvánek na různé plesy je celá řada, vysvětlil K. Jindřich.
Že podobných pozvání dostává spoustu, potvrdil i domažlický starosta Jan Látka. Pozvánku na ples Folklorního sdružení ČR jsem dostal asi počtvrté, ale že je tento rok ples věnovaný Chodsku jsem se dozěděl až krátce před jeho konáním a svůj program jsem už nemohl měnit. Mrzí mě to, protože rád na podobné akce jezdím, zvlášť pokud se nás týkají. Například loni jsem byl právě na Pošumavském věnečku, vysvětluje Látka s tím, že zřejmě zaskřípala komunikace mezi ním a pořadateli akce.
Sobotního Národního krojového plesu Folklorního sdružení ČR se zúčastnily desítky souborů z Čech i Moravy a ze zahraničí; přijely delegace z Malajsie, Itálie, Ruska, Rakouska, Francie a řady dalších zemí. Mezi čestnými hosty plesu se ojevily takové osobnosti jako ministr Zdeněk Škrormach, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, hejtman kraje Vysočina František Dohnal i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.

Milan Ježek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA