HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Náš rozhovor... s vedoucí souboru Valášek Hanou Dolejší.

Časopis Folklor 3/04
Folklorní soubory v posledních letech stále více vyjíždějí do vzdálených zemí. Velmi exponovaný v tomto směru je pražský Valášek Hany Dolejší. A tak jsme šli na výzvědy a zeptali se: Kde jste všude v posledních letech byli?
Valášek byl v Jižní Americe v Peru, v USA ve Washingtonu a v Missouri, na třech festivalech v Mexiku, na Mallorce, v Turecku atd.
Jste tak bohatý soubor nebo máte bohaté sponzory?
Máme velmi dobré vztahy s rodiči. Ti nás velmi podporují, ale máme i bohaté sponzory, bez nichž bychom těžko výjezdy realizovali. Je to například OEZ, Skanska, Altron, ATS Telecom, Znovín a další. Netypickým, ale důležitým sponzorem je moje maminka, která po celou dobu našemu souboru šije a vyšívá krásné valašské kroje. Letos už téměř 30 let.
Kde se vám nejvíce líbila atmosféra a přijetí?
Nejkrásnější zážitky máme z Peru, kde jsme byli dvakrát. Festival v Arequipa byl soutěžní a získali jsme zde "Zlaté sandály". Ale to není to hlavní. Lidé byli velice vstřícní, pohostinní, zkrátka, bylo nám tam moc hezky.
Který z festivalů byl nejnáročnější?
Určitě to byl bezesporu zájezd do Mexika, kde jsme byli s cimbálovou muzikou Technik z Ostravy. Za 22 dní jsme měli 21 koncertů, denně jsme přejížděli z vystoupení na vystoupení.
Slyšeli jsme o celé řadě ocenění, kterých se vám na festivalech dostalo. Připomeňte nám ta nejvýznamnější.
Teď Vás asi trošku překvapíme. Ale na čelním místě v naší "síni slávy" visí diplom za hlavní cenu na festivalu v Kyjově z roku 1979. Získali jsme jej za pásmo Valašským chodníčkem. To je pro nás nejcennější.
V jakém věkovém složení nejčastěji vyjíždíte?
Máme děti z celé Prahy. Od roku 1999 patříme pod DDM Karlín, ale zkoušíme v Ďáblicích. Máme čtyři věkové skupiny - vždy stejný počet děvčat a chlapců. Nejčastěji vyjíždějí děti ve věku 6 až 11 let.
Akce bývají ve školních měsících. Nemáte problémy s uvolňováním dětí a nemá to vliv na jejich školní prospěch?
Se školami nemáme problém. Jednou z motivací pro práci v souboru jsou i školní výsledky. Je takový "úzus", že děti nesmí jít pod trojku. Žákovské knížky jsou k nahlédnutí.
Úspěchy souboru předpokládají náročnou přípravu. Jak často a kolik hodin zkoušíte?
Každé pondělí máme tzv. dílčí zkoušky a od úterka do čtvrtka zkouší všechny věkové skupiny střídavě v rozmezí od 15 do 21 hodin.
Samozřejmě nevystupujete pouze v zahraničí. Jak často vás vidí diváci doma?
Jsme často zváni na prestižní akce například na Žofíně, pořádáme benefiční koncerty, vystupujeme pro různé nadace apod. Máme také výhodu v "domácí scéně" v Kulturním domě v Ládví, který patří pod Úřad městské části Praha 8. Tam pořádáme již tradičně dvakrát do roka jarní a předvánoční vystoupení.
Víme, že vaši členové jsou vyznavači nejen valašského folkloru, ale rádi tančí i tzv. modernu. Jak se snáší vzájemně tyto zájmy?
Být ve valašském kroji a tančit valašské tance je něco jiného než moderna, kterou vidí děti všude kolem sebe. Pro nás je moderna jakýmsi doplňkem, odlehčením, jiným směrem, ale pocit být ve valašském kroji a tančit je nenahraditelný, prostě bychom neměnili, doplňuje vedoucí H. Dolejší sympatická Barbora Hájková, která patří mezi nejstarší členy souboru. Ve Valášku tančí již od svých tří let.
Děti Valášku se často uplatňují v muzikálech, reklamách, filmech, bývalí odchovanci také v profesionální taneční a umělecké sféře.
Je tomu opravdu tak a nás tato skutečnost těší. Naši bývalí členové tančili ve skupině UNO, v zahraničí - v Holandsku - tančí Tereza Lennerová, v USA zase Karolina Pospíšilová, tanečníka máme v Plzeňském divadle, další studují na pražské konzervatoři. Našeho bývalého člena Richarda Genzera jistě znáte z televizní obrazovky, v Českém souboru písní a tanců tančí náš odchovanec a dnes asistent Radek Šula.
A poslední otázka: Kam se chystá soubor Valášek letos?
Na velký mezinárodní festival do Atlanty, o prázdninách do zemí Beneluxu a pokud náš výjezd neohrozí nějaká nemoc jako loni SARS, tak do Číny.

Za redakci se ptala Eva Rejšková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA