HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pan senátor má folklor rád

Časopis Folklor 3/04
a paní senátorka samozřejmě také! - Leckdo jistě hned poznal, že titulkem parafrázuji známou a milou knížku o panu Kaplanovi, ale jeví se mi ta věta vskutku případná pro vystižení vztahu mezi Senátem Parlamentu České republiky a Folklorním sdružením České republiky.
Trvá již osm let, tedy dosti dlouho na to, aby se dalo hovořit o tradičních dobrých vztazích. Pan předseda Zdeněk Pšenica, jehož šarmu, výmluvnosti a vytrvalosti těžko kdo odolá, správně odhadl, že právě v Senátu PČR může pro aktivity své organizace najít pochopení, neboť jsou v něm lidé spjatí se svými regiony, namnoze i starostové obcí, osobnosti vyzrálé a schopné ocenit pravé kulturní hodnoty. Nelze se již asi dopočítat, kolik členů Senátu PČR zaštítilo folklorní festivaly a jiné akce lidové kultury po celé republice a přispělo morálně i finančně k jejich zdaru. Ne náhodou se právě v Rytířském sále či v Jednacím sále Valdštejnského paláce koná i každoroční slavnost vyhodnocení folklorní činnosti, jež je i oceněním a pohlazením všem těm, kteří lidové kultuře věnovali svou energii a čas. Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR nikdy neodmítl (a doufám, že ani v budoucnosti neodmítne) být patronem této slavnosti.
Stále častěji se mne lidé - coby kandidáta do Evropského parlamentu - ptají, čím český národ vlastně může obohatit Evropskou unii. A já, když uvádím některé hodnoty, nikdy nezapomenu uvést, že jedním z největších pokladů, jež můžeme do evropské pokladnice vložit, je pestrá a široká škála českého folkloru. Všem těm, kteří toto bohatství vytvořili, opatrují a rozvíjejí sobě i jiným pro radost, patří poděkování z celého srdce. A nepochybuji, že se po našem vstupu do Evropské unie 1. května tohoto roku ještě podstatně více otevře prostor a možnosti k tomu, aby mohla Evropa okouzleně tleskat českému, moravskému a slezskému folkloru!

František Mezihorák

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 19.05.2004 v 09:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA