HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Nové CD Kunovjanu Od Hradišťa na pomezí

Časopis Folklor 3/04
Vynikající soubor písní a tanců Kunovjan, jeho kvalitní muzikanti a zpěváci natočili k 35. výročí svého trvání nové CD, tentokrát s repertoárem vybraných čísel z minulosti, současnosti i čísel nových, která byla prezentována na dvou nevšedních koncertech 20. a 21. března 2004 v sále Domu kultury v Uherském Hradišti. O tomto představení referujeme na jiném místě v článku pod názvem Bravo, soubore Kunovjane!
Zmíněné CD je doplněno obsažnou brožurkou i vyznáním šéfa muziky a výborného upravovatele Jaroslava Schottla i výborného primáše Jaroslava Zatloukala. Vzpomínají na někdejšího primáše Miroslava Horsáka, Romanu Habartovou, oceňují i nápady a choreografie šéfa tance Davida Pavlíčka, stejně pěkně se vyjadřují o hudebních upravovatelích i o svém vztahu k lidovým písním, ke kterým přistupují s úctou a pokorou, ale i s pýchou na zachovaném dědictví. Píší o tom, jak je vše vtahuje do děje písně i do jim blízkých lokalit. Učarovala jim zejména oblast zvaná Kopanice i blízkost Slovenska. Jaroslav Schottl s radostí konstatuje, že Kunovjanem uvedené písně na tomto CD i na těch dřívějších jsou většinou skvosty, kterým se dobře naslouchá a které zasluhují, aby byly poslouchány i zpívány. Pochvaluje si, že je obklopen výtečnými muzikanty, zpěvačkami a zpěváky i velmi dobrými autory hudebních úprav jako jsou Jaroslav Zatloukal, Petr Pomajbík, Pavel Šupka i Víťa Mach a další.
CD má výbornou úroveň, je vyvážené, kvalitní a velmi zajímavé.
Vynikají sólistky Kamila Machová, Terezka Habartová, nevšední jsou i Ladislav Peřeský a Radovan Schottl a další. Pozoruhodné jsou všechny snímky vyspělé, vzdělané cimbálové muziky, pro kterou jsou noty hlavní orientací a CD přináší jednu z nejlepších hudebních úprav krásných myjavských písní. Autorem je hudební skladatel a milovník lidových písní a hudby, který se znalostí sobě vlastní napsal náročné party pro cimbál a další nástroje - Jan Rokyta. Mohl si to ostatně dovolit, když měl k dispozici takového cimbalistu jako je Vítězslav Mach a primáše jako je Jaroslav Zatloukal a všechny ostatní muzikanty. A uměl to napsat!
Toto CD se jistě stane albem blízkým našim srdcím i duším a potěší snad každého.
Tradičně je dobře nahráno ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě, hudební režii měl Jan Rokyta, zvukovou režii Ivo Roubal, dramaturgie Jaroslav Schottl, spolupráce Romana Habartová, titulní milý obrázek akad. malíře Karla Beneše, to vše za pomoci celé řady sponzorů i měst Uherské Hradiště a Kunovice.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA