HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Nové CD Kunovjanu Od Hradišťa na pomezí

Časopis Folklor 3/04
Vynikající soubor písní a tanců Kunovjan, jeho kvalitní muzikanti a zpěváci natočili k 35. výročí svého trvání nové CD, tentokrát s repertoárem vybraných čísel z minulosti, současnosti i čísel nových, která byla prezentována na dvou nevšedních koncertech 20. a 21. března 2004 v sále Domu kultury v Uherském Hradišti. O tomto představení referujeme na jiném místě v článku pod názvem Bravo, soubore Kunovjane!
Zmíněné CD je doplněno obsažnou brožurkou i vyznáním šéfa muziky a výborného upravovatele Jaroslava Schottla i výborného primáše Jaroslava Zatloukala. Vzpomínají na někdejšího primáše Miroslava Horsáka, Romanu Habartovou, oceňují i nápady a choreografie šéfa tance Davida Pavlíčka, stejně pěkně se vyjadřují o hudebních upravovatelích i o svém vztahu k lidovým písním, ke kterým přistupují s úctou a pokorou, ale i s pýchou na zachovaném dědictví. Píší o tom, jak je vše vtahuje do děje písně i do jim blízkých lokalit. Učarovala jim zejména oblast zvaná Kopanice i blízkost Slovenska. Jaroslav Schottl s radostí konstatuje, že Kunovjanem uvedené písně na tomto CD i na těch dřívějších jsou většinou skvosty, kterým se dobře naslouchá a které zasluhují, aby byly poslouchány i zpívány. Pochvaluje si, že je obklopen výtečnými muzikanty, zpěvačkami a zpěváky i velmi dobrými autory hudebních úprav jako jsou Jaroslav Zatloukal, Petr Pomajbík, Pavel Šupka i Víťa Mach a další.
CD má výbornou úroveň, je vyvážené, kvalitní a velmi zajímavé.
Vynikají sólistky Kamila Machová, Terezka Habartová, nevšední jsou i Ladislav Peřeský a Radovan Schottl a další. Pozoruhodné jsou všechny snímky vyspělé, vzdělané cimbálové muziky, pro kterou jsou noty hlavní orientací a CD přináší jednu z nejlepších hudebních úprav krásných myjavských písní. Autorem je hudební skladatel a milovník lidových písní a hudby, který se znalostí sobě vlastní napsal náročné party pro cimbál a další nástroje - Jan Rokyta. Mohl si to ostatně dovolit, když měl k dispozici takového cimbalistu jako je Vítězslav Mach a primáše jako je Jaroslav Zatloukal a všechny ostatní muzikanty. A uměl to napsat!
Toto CD se jistě stane albem blízkým našim srdcím i duším a potěší snad každého.
Tradičně je dobře nahráno ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě, hudební režii měl Jan Rokyta, zvukovou režii Ivo Roubal, dramaturgie Jaroslav Schottl, spolupráce Romana Habartová, titulní milý obrázek akad. malíře Karla Beneše, to vše za pomoci celé řady sponzorů i měst Uherské Hradiště a Kunovice.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA