HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rok ve Vlčnově

Časopis Folklor 3/04
Rok ve Vlčnově 1945 - 1946 je název publikace, kterou na sklonku loňského roku vydala Společnost Jízdy králů. Obsahuje soubor sto šedesáti fotografií, dokumentující život ve Vlčnově před více než půl stoletím. Jde o originální a jedinečný dokument vesnického života. Tato kronika v obrazech je životním dílem vlčnovského rodáka dr. Josefa Beneše, známého muzeologa a etnografa.
Chtěl jsem oslavit tu dnes už nepředstavitelnou dřinu Vlčnovjanů na polích i vinicích, v sadech i chlévech a stodolách, protože z té tvrdé práce vzniklo všecko to, co dnes obdivujeme jako lidovou kulturu a folklor. Záběrů z jízdy králů existují v oběhu stovky, já jsem chtěl ukázat podhoubí toho všeho, co Vlčnov nabízí přespolním - že všecka ta paráda je plodem tvrdé práce mnoha generací, výsledkem tvořivého potenciálu a obdivuhodného citového vztahu k domovu, s nímž byli lidé existenčně spjati a jemuž věnovali všechnu svou kreativní energii s odhodláním prosazovat se vůči okolnímu světu specifickými projevy, vědomě odlišnými od okolí, říká o svém díle autor.
Idea vytvořit obrazovou kroniku Vlčnova uzrála během války v roce 1944. Josef Beneš, který je autorem ideového záměru a scénáře, přizval ke spolupráci nivnického drogistu - fotografa Josefa Tomíška. Během let 1945 - 1946 došlo k realizaci, jehož konečným výsledkem bylo na dvě stě fotografií doplněných autorovými zasvěcenými a současně emotivními texty.
Přestože obrazovou kroniku doporučovali k vydání nejvýznamnější etnografové, nikdy k němu nedošlo - po roce 1948 se publikace, v níž hraje podstatnou roli církevní rok, stala pro nakladatelství nepřijatelnou.
Po půl století od svého vzniku konečně došel záměr autora svého naplnění. Knihu vydalo občanské sdružení Společnost Jízdy králů Vlčnov a lze ji také u této společnosti objednat.

Jiří Jilík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA