HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rok ve Vlčnově

Časopis Folklor 3/04
Rok ve Vlčnově 1945 - 1946 je název publikace, kterou na sklonku loňského roku vydala Společnost Jízdy králů. Obsahuje soubor sto šedesáti fotografií, dokumentující život ve Vlčnově před více než půl stoletím. Jde o originální a jedinečný dokument vesnického života. Tato kronika v obrazech je životním dílem vlčnovského rodáka dr. Josefa Beneše, známého muzeologa a etnografa.
Chtěl jsem oslavit tu dnes už nepředstavitelnou dřinu Vlčnovjanů na polích i vinicích, v sadech i chlévech a stodolách, protože z té tvrdé práce vzniklo všecko to, co dnes obdivujeme jako lidovou kulturu a folklor. Záběrů z jízdy králů existují v oběhu stovky, já jsem chtěl ukázat podhoubí toho všeho, co Vlčnov nabízí přespolním - že všecka ta paráda je plodem tvrdé práce mnoha generací, výsledkem tvořivého potenciálu a obdivuhodného citového vztahu k domovu, s nímž byli lidé existenčně spjati a jemuž věnovali všechnu svou kreativní energii s odhodláním prosazovat se vůči okolnímu světu specifickými projevy, vědomě odlišnými od okolí, říká o svém díle autor.
Idea vytvořit obrazovou kroniku Vlčnova uzrála během války v roce 1944. Josef Beneš, který je autorem ideového záměru a scénáře, přizval ke spolupráci nivnického drogistu - fotografa Josefa Tomíška. Během let 1945 - 1946 došlo k realizaci, jehož konečným výsledkem bylo na dvě stě fotografií doplněných autorovými zasvěcenými a současně emotivními texty.
Přestože obrazovou kroniku doporučovali k vydání nejvýznamnější etnografové, nikdy k němu nedošlo - po roce 1948 se publikace, v níž hraje podstatnou roli církevní rok, stala pro nakladatelství nepřijatelnou.
Po půl století od svého vzniku konečně došel záměr autora svého naplnění. Knihu vydalo občanské sdružení Společnost Jízdy králů Vlčnov a lze ji také u této společnosti objednat.

Jiří Jilík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA