HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Němci vyrážejí do ulic a křepčí na festivalech

Časopis folklor 3/04
(Vyšlo též v Rovnosti dne 24. února 2004)
Člověk neznalý poměrů, který zavítal v pondělí 23. února do Kolína nad Rýnem, si musel myslet, že Němci hromadně zešíleli.
Lidé vyrazili do ulic v převlecích šašků, katů, králů, mořeplavců, napoleonských bojovníků a kdovíčeho ještě. Bujaře se zdravili, objímali, líbali a křičeli na celé kolo. Helau, pozdravila žena muže v úboru germánského bojovníka. Alaaf, odpovídal podle tradice rozjařený bojovník.
Tyto pozdravy jsou součástí každoročních masopustních karnevalů v Porýní, navazujících na starogermánské vítání jara. Provázejí ho pouliční průvody a noční reje masek.
První slovo, jak je tradicí, patří o karnevalu ženám, které zaútočí v maskách čarodějnic, divoženek a rusalek na radnice, zmocní se vlády nad městy a zahájí bláznivé páté roční období, které trvá šest dnů až do Popeleční středy 25. února. Vrcholem masopustních karnevalů je však až Růžové pondělí, kdy Němci vyrazí na tradiční průvody masek a alegorických vozů. Kolínského průvodu se včera účastnily desetitisíce lidí v převlecích, další statisíce obyvatel města a turistů přihlížely.
Do Kolína nad Rýnem mířil kdekdo. Už od rána byly dálnice směrem na Kolín na mnoha místech beznadějně ucpané. Příliš nepomohlo ani několik desítek zvláštních vlaků, ani mimořádné letecké spoje.
Nebyly to jen ulice Kolína, kterými se valily alegorické vozy. Stejné povyražení si užívali lidé v jiných městech v Porýní - v Düsseldorfu, Bonnu, Mohuči, Krefeldu a v Cáchách. Jedno měly tyto průvody společné: na prvním voze jel princ, panna a sedlák.
Kolín je ovšem hlavním městem porýnských karnevalů. Místní karnevaly jsou největší. Není divu. Vždyť v tomto městě sídlí 160 karnevalových spolků. Z alegorických vozů je v Kolíně každoročně mezi přihlížející vhozeno několik tun čokolády a bonbonů. Nejen výrobci sladkostí si však mnou ruce. Radost z karnevalu mají především pivovarníci. Přes studené počasí o masopustních veselicích teče pivo proudem.

Rudolf Ströbinger

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA