HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

X. reprezentační ples FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno

Časopis folklor 3/04
V sobotu 20. března 2004 ožily všechny prostory Kongresového centra na brněnském Výstavišti. Konal se zde X. reprezentační ples Folklorního sdružení Jánošík Brno a Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno.
Letošní ročník byl pro organizátory více než důležitý. Reprezentační ples FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno se konal již podesáté, což byl první důvod k oslavám. Tím druhým důvodem bylo zahájení oslav 50. výročí založení VUS Ondráš Brno, který před půl stoletím vznikl jako Vojenský soubor písní a tanců Jánošík v Olomouci. Ondráši budou své jubileum oslavovat v průběhu celého roku 2004, a to v podobě hned několika samostatných koncertů a představení.
Avšak 50 svíček na svém narozeninovém třípatrovém dortu sfouklo vedení souboru Ondráš poprvé právě v sobotu 20. 3. 2004 na hlavním sále Kongresového centra. Za přítomnosti bezmála šesti set plesových hostů, mezi nimiž nechyběli ani přední představitelé města Brna a Armády ČR, stejně jako celá řada bývalých i současných členů tohoto uměleckého tělesa, byly oficiálně zahájeny oslavy 50. výročí založení VUS Ondráš Brno.
Mládí, vitalita a téměř živelnost v projevu současných Ondrášovců však zdaleka neodpovídá tomu, že by soubor mohl slavit už své abrahámoviny. Tato skutečnost se projevila i v doprovodném programu plesu, který se nesl v duchu spíše humorném až recesistickém. Nápad, vtip a schopnost dělat si legraci ze sebe sama nechyběla tanečníkům VUS Ondráš v jejich tanečních vstupech Ty a já, Páté a WC Dance, stejně jako moderátorce plesu Monice Brindzákové - moderátorce Českého rozhlasu Brno. Milou vzpomínku a při srovnání se současným světem i úsměv na rtu vyvolala videoprojekce dokumentu o VSPT Jánošík z roku 1955 Puškou a valaškou. O příjemnou "roztančenou" atmosféru se staraly hned dvě cimbálové muziky VUS Ondráš Brno s primáši Petrem Králem a Lubomírem Graffem i hudební skupina Panorama Band s kapelníkem Tomášem Hruškou. Zněla také reprodukovaná hudba v podobě diskotéky a především pánům bylo určeno vystoupení orientálních tanečnic Atisy Abasmah. Díky štědrým sponzorům samozřejmě nechyběla bohatá tombola a za zmínku stojí i to, že přímé výhry z klobouku štěstí dosáhly v historii plesu FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno rekordního počtu. Část výtěžku z tomboly byla použita na veřejně prospěšný účel pro děti tanečního a literárně dramatického oboru ZUŠ J. Kvapila (Arabeska společnost rodičů a přátel).
Již v těchto dnech se organizátoři zamýšlí nad přípravou plesu následujícího - především nad místem jeho konání. Přestože prostory Kongresového centra patří svou kapacitou k největším v Brně, zdají se být pro poměrně rozsáhlý okruh přátel a fandů Folklorního sdružení Jánošík Brno i Vojenského souboru Ondráš Brno nedostatečnými. Je příjemné konstatovat, že o vstupenky na X. reprezentační ples byl velký zájem. Během prvních dvou dnů od zahájení předprodeje bylo téměř vyprodáno.
Doufejme, že stejně, jako se vydařil X. reprezentační ples, budou úspěšné i všechny následující akce, které soubor Ondráš společně s FoS Jánošík Brno uskuteční v rámci oslav 50. výročí založení VUS Ondráš Brno (dříve VSPT Jánošík).

Blanka Jakubčíková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 10:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA