HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Moravský ples v Praze

Časopis Folklor 3/04
Po čtyřicáté osmé se sešli moravští rodáci a pražští příznivci moravské lidové kultury na Moravském plese v Národním domě na Smíchově. Jako každý rok, přijela i letos desítka krojovaných skupin ze všech koutů Moravy. Z Hané, Valašska, ze Slovácka, s muzikami a výbornými hlasy. Právě ony dávají plesu nezaměnitelnou atmosféru. Jednotlivé sály Národního domu obsadily muziky podle určených regionů. Velký sál Podlužáci s dechovkou, Arbesův sál Pražský slovácký krúžek, Kopaničár a Horňácká muzika Petra Mičky. Společenský sál okupovali Valaši s Hanáky.
Než se však rozešli na určená místa, vyšel ve Velkém sále po působivém úvodním slovu ředitele plesu M. Říhy krojovaný průvod a v krátkých ukázkách typických tanců své dědiny, města či regionu se přihlásil ke své domovině. Vystoupení byla bezprostřední, plná elánu, jen mě překvapilo u regionálních skupin, které bývají hrdé na svůj styl a provedení, že se některým vloudily do předváděných tanců sice efektní, ale cizorodé prvky. Například Valachům figura "na klby", či v točené podtáčení děvčat pod rukou tanečníka. To jim ale většina návštěvníků odpustila.
Moravský ples připravují každý rok pražské krúžky rodáků ze Slovácka, Valašska a Hané ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a Znojemským Znovínem, který se již po léta úspěšně stará o kvalitu konzumovaného vína.
Poslední metro pravidelně provětrá přeplněné sály, ale zpěv a tanec pokračuje hluboko přes půlnoc. Tak tomu bylo i letos a jistě také bude v příštích letech.

Jan Čumpelík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 10:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA