HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Moravský ples v Praze

Časopis Folklor 3/04
Po čtyřicáté osmé se sešli moravští rodáci a pražští příznivci moravské lidové kultury na Moravském plese v Národním domě na Smíchově. Jako každý rok, přijela i letos desítka krojovaných skupin ze všech koutů Moravy. Z Hané, Valašska, ze Slovácka, s muzikami a výbornými hlasy. Právě ony dávají plesu nezaměnitelnou atmosféru. Jednotlivé sály Národního domu obsadily muziky podle určených regionů. Velký sál Podlužáci s dechovkou, Arbesův sál Pražský slovácký krúžek, Kopaničár a Horňácká muzika Petra Mičky. Společenský sál okupovali Valaši s Hanáky.
Než se však rozešli na určená místa, vyšel ve Velkém sále po působivém úvodním slovu ředitele plesu M. Říhy krojovaný průvod a v krátkých ukázkách typických tanců své dědiny, města či regionu se přihlásil ke své domovině. Vystoupení byla bezprostřední, plná elánu, jen mě překvapilo u regionálních skupin, které bývají hrdé na svůj styl a provedení, že se některým vloudily do předváděných tanců sice efektní, ale cizorodé prvky. Například Valachům figura "na klby", či v točené podtáčení děvčat pod rukou tanečníka. To jim ale většina návštěvníků odpustila.
Moravský ples připravují každý rok pražské krúžky rodáků ze Slovácka, Valašska a Hané ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a Znojemským Znovínem, který se již po léta úspěšně stará o kvalitu konzumovaného vína.
Poslední metro pravidelně provětrá přeplněné sály, ale zpěv a tanec pokračuje hluboko přes půlnoc. Tak tomu bylo i letos a jistě také bude v příštích letech.

Jan Čumpelík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 10:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA