HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Smyslné, moderní a působivé

Časopis Folklor 6/04
Není to reklama na čokoládu, sbírku básní, či film. Není to ani placená reklama události, o které Vám chci vyprávět. Jednak proto, že náš časopis je místem, na jehož stránkách se setkává mnoho lidí uchvácených jednou ideou - životem folkloru. Jak je známo, idealismus je k nezaplacení. Za druhé: Mnoho let v Luhačovicích připravuje skupina nadšenců svým úsilím další "domeček krásy", a ten je již znám široko, daleko. Vydělává a přináší dividendy nikoliv svým pořadatelům (jak bychom si dle ekonomických pravidel mohli myslet), ale svým uživatelům. Téměř pohádkovým způsobem Folklorní sdružení České republiky s přáteli již po dvanácté pořádá skvělou zábavu pro své mladé kamarády a milovníky lidové hudby i tance v krásném prostředí moravských lázní - XII. mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem (9. - 12. září 2004).
Smyslem podobných setkání je vzájemné poznávání lidí, tvorby jejich národů, porovnávání cest a způsobů jejího přetváření. Nemusí mít mezinárodní jméno, aby se popral s úkolem shromáždit soubory, a zvlášť dětské, dát představením tvar, v němž každý z nich bude patřičně představen a ukáže se v celé své kráse. Tentokrát byl program věnován hudebním skladatelům s výrazným zájmem o českou lidovou kulturu a folklor. V úvodních slovech se publikum v krátkosti seznámilo s podstatou vztahu L. Janáčka, B. Smetany, A. Dvořáka a dalších tvůrců a sběratelů, kteří se snažili uměleckými postupy chopit se hudebního bohatství národa. Nezůstalo jen u slov, na scéně zněly i jejich skladby. Výborný nápad měly členky Tanečního studia Ladislavy Košíkové z Uherského hradiště. Ztvárnily Říkadla L. Janáčka. V krátkých tanečních miniaturách choreografie přesvědčivě vystihla výraz hudby, její mnohabarevnost a dětskou spontánnost. Tance na jevišti měly svěží vzhled a obohatily hudbu svou obrazností. Celkový dojem nerušily ani kostýmy, jenž nekopírovaly folklorní. Naopak. Vypadaly moderně a jistě zaujaly mladé publikum. Tím chci zdůraznit jednu z možných cest oživení lidového dědictví a jeho soudobého vyznění, a to jak v umělém ztvárnění, tak i v původní podobě.
Dramaturgické řešení dalších vystoupení představovalo různé přístupy. Každý byl svým způsobem přesvědčivý, ale ne každý držel krok se současností. Zdá se, že doba uspořádaných, velkolepých a unifikovaných produkcí není nejvhodnější formou práce s dětskými soubory. Perspektivu vidím ve tvaru menších forem, syžetově blízkých dětem, srozumitelnějších a zábavnějších. Mohli bychom pochválit české soubory a děti z Trenčína za výběr a zábavné provedení tradičních dětských her. I taková kompozice je scénicky náročná, ale účinkující motivuje svojí jasností a jednoduchostí. Mnohem méně tak riskujeme, aby děti nebyly odrazeny nezáživnou prací. Očekáváme, že se podle lidových motivů budou rodit náměty, skladby a hry, aby je mohli choreografové i jejich tanečníci s neutuchajícím zájmem a nadšením i nadále ztvárňovat.
Přijmeme-li pravidlo Konec dobrý - všechno dobré, můžeme konstatovat, že se letošní ročník festivalu vydařil. Ano, tak to bylo: účinkující netrpělivě očekávali, kdy přijdou na řadu, potichu si zpívali, poskakovali na melodie jim málo známých, ale již ne po dvou dnech cizích písní. Doznívaly poslední melodie na scéně a při poslechu dlouhé táhlé melodie Panovy flétny rumunského chlapce ovládlo scénu i její okolí, ba celé Lázeňské náměstí čarovné ticho. Jako by se pradávné tajemství života uzavíralo v jediném náhrdelníku poutavých zvuků. Anebo to způsobil duch festivalu?
Hosté a účinkující odjeli. Město jako osiřelé dítě ztichlo. Začalo pršet.

Nikolinka Prokopieva

Zveřejněno 01.12.2004 v 09:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA