HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Navždy odešel Peter Homolka

Časopis Folklor 6/04
Dlouholetý československý delegát v CIOFF Peter Homolka (nar. 28. 7. 1942) zemřel v Bratislavě náhle po delší těžké nemoci 18. 8. 2004 v 62 letech. Jeho jméno nebylo ani mezi tanečníky našich předních folklorních souborů neznámé. Není tomu tak dávno, snad tři, čtyři léta, co vynikajícím způsobem vedl taneční seminář v rámci setkání vedoucích členských souborů Folklorního sdružení ČR. Návštěvníci Strážnice, Východné i dalších slovenských folklorních festivalů jej znají jako věčně usměvavého, aktivního a temperamentního muže, který řídil festivalové nácviky lidových tanců v rámci tzv. tanečních dílen nebo autorsky realizoval koncipované pořady zahraničních souborů. Jeho prostor naplňující znělý hlas s perfektní slovenštinou přečasto vedl seminář, jednání, zábavu nebo jen besedu mezi přáteli. Byl rozenou osobností s vyhraněnými názory a soudy. Jeho mysl byla plně věnována péči o folklorní taneční dědictví a o jeho další pěstování a rozvíjení. Měl velký podíl na trvalém rozvíjení mezinárodní spolupráce a v posledním desetiletí na rozvíjení velmi dobrých vztahů mezi folkloristy České a Slovenské republiky.
Zásadním způsobem rozvíjel vztahy mezi folklorními festivaly. Jako zkušený pedagog napomáhal folklorním souborům i skupinám na jejich cestě za uměleckým ztvárněním folkloru na scéně.
Peter Homolka byl především vysoce erudovaný odborník na slovenský folklor. Dlouhá léta působil v předních slovenských folklorních uměleckých kolektivech - SĹUK, Lúčnica, Gymnik a Devín nejen jako tanečník, ale především jako pedagog a choreograf. Později pracoval celé desetiletí na slovenském ministerstvu kultury a v Národním osvětovém centru v Bratislavě. Jeho taneční aktivity, tvorba a pozornost byla věnována nejen tanci folklornímu, ale také společenskému a modernímu scénickému. Byl také spolupracovníkem Folklorního sdružení ČR.
Petra Homolku jsem poznal jako nastupující pracovník Ústavu lidového umění ve Strážnici. Na poradách programové rady festivalu měl vždy podnětné náměty a názory, které obohatily programovou skladbu festivalu. Později jsem s ním a s jeho slovenskými kolegy úzce spolupracoval jako programový tajemník MFF Strážnice při zajišťování zahraničních souborů. Jeho dlouhodobě pěstované mezinárodní vazby a přátelství s delegáty CIOFF i vedoucími souborů byly vždy při jednání se zahraničními partnery přínosné. S velkým šarmem mne i další kolegy uvedl na mezinárodní fórum při společné účasti na festivalu v polské Zielone Gore. Za tuto zkušenost jsem P. Homolkovi dodnes vděčný. Naposledy jsme se setkali na předminulé Východné. Přestože měl zdravotní potíže, splnil všechny závazky, které jej k festivalu poutaly. O rok později již mu zdraví tolik nepřálo a festival opustil v jeho průběhu. Nemoc přemohla jeho vitalitu a chuť žít a dále rozdávat své zkušenosti novým generacím vedoucích a tanečníků.
Byl opravdovým přítelem a spolupracovníkem všech folkloristů. Jeho odchod není ztrátou jen pro folklorní hnutí na Slovensku, ale také u nás, ba v celé Evropě.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA