HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Za Honzou Čumpelíkem

Časopis Folklor 6/04
V úterý 21. září 2004, (den před narozeninami své ženy Barbory) nás všechny zastihla nečekaná zpráva. Zemřel tanečník, choreograf, autor pořadů a pedagog Jan Čumpelík (nar. 8. 6. 1925). Zprávě se nechtělo uvěřit. Vždyť mnozí z nás s ním hovořili po sobotním koncertu Ondráše v Obecním domě v Praze.
S Honzou Čumpelíkem nás pojilo vzácné přátelství. Je pravdou, že v posledních letech už jsme se tak často nevídali, spíše jsme si jen popovídali a popřáli zdraví a pohodu přes telefon. Dříve tomu však bylo jinak. Blíže jsme se seznámili po mém příchodu do Prahy a často se setkávali v časech, kdy jsem nocoval v jeho podkrovním ateliéru. Tehdy jsme pravidelně probírali různé otázky činnosti našeho sdružení, úspěchů i problémů scénické tvorby českých a moravských souborů, dramaturgie i režijního vedení folklorních pořadů. Při setkáních Honza často a rád vzpomínal na své moravské přátele, kamarády a spolupracovníky.
Byl uznávaným odborníkem na lidovou kulturu a folklor. Jako velmi zdatný choreograf připravil pro mnoho souborů poutavé choreografie lidových tanců nebo fundovaná pásma lidového zvykosloví, především s vojenskou tematikou. Jeho díla zůstanou určitě jistě ještě dlouhá léta ozdobou koncertů souborů Břeclavan, Hradišťan, Jasénka, Olšava, Podlužan, Vlčnovjan, Vsacan, Furiant, Kytice, Radost nebo Dechových orchestrů Čs. armády a Hradní stráže.
Byť v posledních letech sužován nemocí a zdravotními problémy, které ho "uvěznily" v jeho letenském bytě, přesto se stále zajímal o dění ve folklorním sdružení, sháněl novinky ze souborového i festivalového dění. Kromě folkloru se vytrvale věnoval také sportu a spolupracoval s Českou obcí sokolskou a s nejednou pražskou sokolskou jednotou.
Honza Čumpelík byl člověkem tvořivým a svým okolím uznávaný. Dokázal včas pomoci a poradit tam, kde jeho radu potřebovali a k dobru věci užili. Jeho recenze a články v našem časopisu vždy přinášely neotřelé soudy a názory. Jeho hlas bylo slyšet, jeho mínění bylo námi mladšími vnímáno. Věřím, že jeho myšlenky ještě dlouho budou napomáhat prospěšnému a užitečnému řešení věcí folklorních. Čest jeho památce.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA