HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Za Honzou Čumpelíkem

Časopis Folklor 6/04
V úterý 21. září 2004, (den před narozeninami své ženy Barbory) nás všechny zastihla nečekaná zpráva. Zemřel tanečník, choreograf, autor pořadů a pedagog Jan Čumpelík (nar. 8. 6. 1925). Zprávě se nechtělo uvěřit. Vždyť mnozí z nás s ním hovořili po sobotním koncertu Ondráše v Obecním domě v Praze.
S Honzou Čumpelíkem nás pojilo vzácné přátelství. Je pravdou, že v posledních letech už jsme se tak často nevídali, spíše jsme si jen popovídali a popřáli zdraví a pohodu přes telefon. Dříve tomu však bylo jinak. Blíže jsme se seznámili po mém příchodu do Prahy a často se setkávali v časech, kdy jsem nocoval v jeho podkrovním ateliéru. Tehdy jsme pravidelně probírali různé otázky činnosti našeho sdružení, úspěchů i problémů scénické tvorby českých a moravských souborů, dramaturgie i režijního vedení folklorních pořadů. Při setkáních Honza často a rád vzpomínal na své moravské přátele, kamarády a spolupracovníky.
Byl uznávaným odborníkem na lidovou kulturu a folklor. Jako velmi zdatný choreograf připravil pro mnoho souborů poutavé choreografie lidových tanců nebo fundovaná pásma lidového zvykosloví, především s vojenskou tematikou. Jeho díla zůstanou určitě jistě ještě dlouhá léta ozdobou koncertů souborů Břeclavan, Hradišťan, Jasénka, Olšava, Podlužan, Vlčnovjan, Vsacan, Furiant, Kytice, Radost nebo Dechových orchestrů Čs. armády a Hradní stráže.
Byť v posledních letech sužován nemocí a zdravotními problémy, které ho "uvěznily" v jeho letenském bytě, přesto se stále zajímal o dění ve folklorním sdružení, sháněl novinky ze souborového i festivalového dění. Kromě folkloru se vytrvale věnoval také sportu a spolupracoval s Českou obcí sokolskou a s nejednou pražskou sokolskou jednotou.
Honza Čumpelík byl člověkem tvořivým a svým okolím uznávaný. Dokázal včas pomoci a poradit tam, kde jeho radu potřebovali a k dobru věci užili. Jeho recenze a články v našem časopisu vždy přinášely neotřelé soudy a názory. Jeho hlas bylo slyšet, jeho mínění bylo námi mladšími vnímáno. Věřím, že jeho myšlenky ještě dlouho budou napomáhat prospěšnému a užitečnému řešení věcí folklorních. Čest jeho památce.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA