HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Za Honzou Čumpelíkem

Časopis Folklor 6/04
V úterý 21. září 2004, (den před narozeninami své ženy Barbory) nás všechny zastihla nečekaná zpráva. Zemřel tanečník, choreograf, autor pořadů a pedagog Jan Čumpelík (nar. 8. 6. 1925). Zprávě se nechtělo uvěřit. Vždyť mnozí z nás s ním hovořili po sobotním koncertu Ondráše v Obecním domě v Praze.
S Honzou Čumpelíkem nás pojilo vzácné přátelství. Je pravdou, že v posledních letech už jsme se tak často nevídali, spíše jsme si jen popovídali a popřáli zdraví a pohodu přes telefon. Dříve tomu však bylo jinak. Blíže jsme se seznámili po mém příchodu do Prahy a často se setkávali v časech, kdy jsem nocoval v jeho podkrovním ateliéru. Tehdy jsme pravidelně probírali různé otázky činnosti našeho sdružení, úspěchů i problémů scénické tvorby českých a moravských souborů, dramaturgie i režijního vedení folklorních pořadů. Při setkáních Honza často a rád vzpomínal na své moravské přátele, kamarády a spolupracovníky.
Byl uznávaným odborníkem na lidovou kulturu a folklor. Jako velmi zdatný choreograf připravil pro mnoho souborů poutavé choreografie lidových tanců nebo fundovaná pásma lidového zvykosloví, především s vojenskou tematikou. Jeho díla zůstanou určitě jistě ještě dlouhá léta ozdobou koncertů souborů Břeclavan, Hradišťan, Jasénka, Olšava, Podlužan, Vlčnovjan, Vsacan, Furiant, Kytice, Radost nebo Dechových orchestrů Čs. armády a Hradní stráže.
Byť v posledních letech sužován nemocí a zdravotními problémy, které ho "uvěznily" v jeho letenském bytě, přesto se stále zajímal o dění ve folklorním sdružení, sháněl novinky ze souborového i festivalového dění. Kromě folkloru se vytrvale věnoval také sportu a spolupracoval s Českou obcí sokolskou a s nejednou pražskou sokolskou jednotou.
Honza Čumpelík byl člověkem tvořivým a svým okolím uznávaný. Dokázal včas pomoci a poradit tam, kde jeho radu potřebovali a k dobru věci užili. Jeho recenze a články v našem časopisu vždy přinášely neotřelé soudy a názory. Jeho hlas bylo slyšet, jeho mínění bylo námi mladšími vnímáno. Věřím, že jeho myšlenky ještě dlouho budou napomáhat prospěšnému a užitečnému řešení věcí folklorních. Čest jeho památce.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA