HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Špatná zpráva pro nás všechny

Časopis Folklor 6/04
Osm a půl hodiny zbývá astronomickému létu, aby je vystřídal podzim, prý po dlouhé době opět úrodný na švestky. V pětadvaceti městech Česka je vyhlášen mezinárodní den bez automobilů. Sedám tedy v poledne po pracovním jednání na tramvaj. Na Letné, kde se schůzka odehrála. Střet léta a podzimu je zřejmý - střídají se přeháňky s vykukujícím sluníčkem zpoza mraků. Aktivuji si mobil a dostávám první zprávu, která jak blesk z čistého nebe rozhazuje moji spokojenost s úspěšně započatým dnem. Protože v té zprávě se dovídám, že o pár ulic dál před chvílí skonal Honza Čumpelík.
Naposledy jsem ho viděl a mluvil s ním v červenci na akcích Folklorního léta v Obecním domě. Pravda, byl už o hůlčičce, ale tvářil se optimisticky i spokojeně. Trochu mě překvapilo, když jsem ho v Repre nezahlédl 18. září t.r., kdy program Folklorního léta vrcholil. Ale nic zlého mě nenapadlo. (Ostatně o týden později jsem se na brněnské premiéře Čertovinek od Jaroslava Juráška dozvěděl, že neopomněl navštívit ani toto představení a že odcházel okouzlený a spokojený.) A najednou už patří jen vzpomínkám.
Vzpomínkám, z nichž každému nejvíce do popředí vystupuje jeho dobrota, ochota pomoci všem, kteří mají jen trochu zájem věnovat se tradiční lidové kultuře. Několikrát jsem se s ním setkal v porotách soutěžních přehlídek folklorních souborů a v následných seminářích. Oceňoval jsem, jak se on, zkušený choreograf a tanečník, dokázal přiblížit i těm nejdoslovnějším začátečníkům. Vždy se jejich výkony nadchl. A nikdy jim nic nevyčítal - aby jim neublížil slovní kritikou, raději se před ně postavil a zatancoval. Možná takhle to zkuste, vždyť na to máte! Již tehdy mu vlasy prokvétaly doběla, ale děcka ho brala, jeho ukázky měly patřičný charakter i temperament.
Je to letos neveselý rok. Opustili nás tři lidé stejně velkého srdce, kteří pomáhali tam, kde jich bylo potřeba - Jiří Ica Pospíšil, Peter Homolka, a nyní Jan Čumpelík. Ty vynikající letošní švestky už napřesrok neokoštují. Ale i takový je život. Protože dokud budeme moci koštovat my, třeba po premiéře nového programu, vždycky si vzpomeneme a budeme se uvnitř duše ptát, co by na to řekli Honza, Peťo, Ica.

Viliam Dekan

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA