HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vánoce s Malým Zálesím

Dětský folklorní soubor Malé Zálesí, Luhačovice
Jaké byly letošní Vánoce s Malým Zálesím? Určitě veselé a bohaté. Bohaté množstvím zážitků, vánočních koncertů a akcí, veselé setkáváním, zpěvem a koledováním. Vánoce Malého Zálesí začaly již 27. listopadu v Chomutově, kam jsme jeli na pozvání našich přátel ze souboru Krušnohor. Společným koncertem v chomutovském divadle jsme si připomenuli, jak se odlišují adventní a vánoční zvyky na obou koncích naší republiky, ale také co je spojuje. Chomutovjané nás zaujali stylizací svých čísel a výbornou dudáckou muzikou, oni oceňovali přirozenost našich tanečníků a zpěváků a u muziky schopnost improvizace a kontakt se zpěváky. Naučili jsme se novým koledám a tancům a strávili zde pěkné chvíle. Kouzelným zážitkem byl nedělní komorní koncert Malého Zálesí v muzeu v Chomutově, mezi vystavenými betlémy ze všech koutů Čech, historickými i soudobými.
V pátek 10. prosince jsme se v luhačovickém Lázeňském divadle představili hned dvěma koncerty. Na dopolední představení pro školy jsme pozvali kamarády ze souboru Kuřátko z Bánova, kteří svým zpěvem okouzlí snad každého, kdo je uslyší. Kluci mají za sebou řadu úspěchů a ocenění i vydané CD Mladé vzpomínky. Jsme všichni jejich velkými fanoušky a těšíme se na další společné akce.
Večerní koncert už byl zcela v režii luhačovických dětí a mládeže. Přestavily se na něm obě věkové skupiny Malého Zálesí i s cimbálovou muzikou Zálesí. Hosty, kteří se na realizaci koncertu významně podíleli, byla dětská cimbálová muzika ZUŠ Luhačovice, vedená Jiřím Sládkem a dramatický kroužek DDM, který vede Regina Bittová. Společně jsme již od října připravovali nový vánoční program, jehož těžištěm je hra o narození Ježíška, inspirovaná lidovými pastýřskými výstupy a koledami. Se stejným programem jsme v neděli 12. prosince vyjeli do Vlachovic, kde náš dvouhodinový koncert ocenili vynikající vánoční polévkou se sušenými houbami a švestkami. Pěknou akcí byla vánoční beseda u cimbálu v Sokolovně. Její organizace se ujala TJ. Hostem Malého Zálesí zde byl folklorní soubor Nivnička. Ženy a muži z Nivnice zde předvedli rekonstrukci draní peří a mikulášské obchůzky ze čtyřicátých let dvacátého století a nezklamali krásnými zpěvy vánočních koled. Nevyvedla je z míry ani menší účast návštěvníků a dobře se v Luhačovicích pobavili a pobesedovali.
Díky koncertům a mnoha dalším akcím si letos členové Malého Zálesí Vánoce opravdu užili. Neobešly se ani bez vánoční besídky a Štěpánského koledování muzikantů. Budeme mít dlouho na co vzpomínat. Nezbývá, než se těšit na příští rok, co nám zase Vánoce přinesou. Určitě si zopakujeme koncert z Krušnohorem, tentokrát v Luhačovicích.
Blanka Petráková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.01.2005 v 19:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA