HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

VALAŠI DOBYLI ŽĎÁR : VIII. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČR

DŮM KULTURY ŽĎÁR NAD SÁZAVOU , 5. ÚNORA 2005, aktualizace TZ
Když bylo loni rozhodnuto, že pomyslnou štafetu prezentace národopisných regionů na Národním krojovém plese Folklorního sdružení ČR ve Žďáře nad Sázavou předají Chodové Valachům, málokdo tušil, co bude následovat. Valaši se na tuto akci totiž připravili ve velkém stylu.
Národní krojový ples
Valaši na plese
Národní krojový ples patří již tradičně mezi nejkrásnější akce plesové sezóny už krásou a pestrostí lidových krojů, dobrými lidovými muzikami a zajímavým programem. Už zahájení letošního plesu, považované většinou pamětníků za dosud nejlepší, ukázalo promyšlenou a pečlivě připravenou programovou koncepci. Šest autobusů účinkujících z Valašska, které připravil a na sále dirigoval Miroslav Ekart, dokázalo svým perfektním a nadšeným vystoupením, doplňovaným obrazovými projekcemi z jejich rodného kraje, zvednout ze židlí celý sál k dlouhému potlesku. Valaši pak kralovali jevišti a parketu v průběhu celého večera. Velmi dobré výkony předvedla dechová hudba "Valaška", cimbálové muziky souborů "Vsacan" a "Jasénka", ale také "Prácheňský soubor písní a tanců" ze Strakonic, cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru "Ondráš" z Brna a další. S napětím byla sledována soutěž o nejsympatičtější krojovaný pár plesu, ve které vavříny sklidil pár ze souboru "Vsacan". Na plese nechyběla bohatá tombola, na jejíž přípravě má největší zásluhu žďárský soubor "Studánka". Pestrost nabídky jídla a nápojů obohatily pravé valašské klobásy a nepostradatelná slivovice.
Mezi hosty plesu patřili samozřejmě tři patroni: Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu. Pořadatelé rádi uvítali také Zdeňka Škromacha, 1. místopředsedu vlády ČR a ministra práce a sociálních věcí, předsedu podvýboru pro mládež PS P ČR Josefa Smýkala , Martina Bělčíka, náměstka ministra obrany ČR, Františka Hudáka, generálního ředitele ŽĎAS, a.s. a mnoho dalších významných osobností. Mezi zahraniční hosty patřily delegace ambasád ze Slovenské republiky a Čínské lidové republiky, Lillo Alessandro, prezident mezinárodní organizace lidového umění IGF, představitelé partnerských organizací z Itálie, Polska, Slovenska, Rakouska, Ruska a Španělska. Je potěšitelné, že také řada hostů se účastníkům plesu představila v lidových krojích: Miroslava Němcová, která chodí v horáckém kroji již pravidelně, Zdeněk Škromach (kroj rohatecký) a Václav Kasík (kroj karlovarský) a další.
Národní krojový ples 2005
Miroslava Němcová
Národní krojový ples
Zdeněk Škromach
Národním krojovým plesem byla zahájena propagační kampaň k 52 členským folklorním festivalům FoS ČR a majoritních akcí FoS ČR, které se uskuteční v roce 2005.
V propagační kampani se objevila zpráva, že se Valaši pokusí koupit Město Žďár nad Sázavou za blíže neurčené množství slivovice. Takováto smlouva podepsána nebyla. Získali však kousek srdce mnoha žďárských občanů a na oplátku zde nechali kus srdce svého.
Spolupořadateli plesu byli vedle Folklorního sdružení ČR také Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou.
Generálním sponzorem plesu byl ŽĎAS, a.s.
Mediálními partnery plesu byli: Český rozhlas, Český rozhlas - region Jihlava, Mediatel - Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, MF DNES - regionální pobočka, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava a Televize Vysočina.
Národní krojový ples dále podpořili: B. F. P. LESY A STATKY T. BATI s.r.o., OSA Praha, CK Valaška, Pivovar Valášek AGRO Měřín, a.s., CAC Leasing a.s., Caesar Crystal Bohemiae, a.s., Světlá nad Sázavou, Josefodol, COLAS CZ, a.s., Dr. Radslav Kinský, ENPEKA, s.r.o., Žďár nad Sázavou, Folklorní soubor Škubánek, Světlá nad Sázavou, Beskyd, Zubří, Studánka, Žďár n. Sázavou, Lipta, Liptál, Glaverbel Moraviaglav, a.s., GREMIS, s.r.o., Hydroprojekt CZ, a.s., KODEX Žďár nad Sázavou, Lékárna U Aesklepia, Žďár nad Sázavou, Města : Vsetín, Rožnov p. Radhoštěm, Světlá nad Sázavou, Měšťanský pivovar, a.s., Havlíčkův Brod, Modrotisková dílna Danzingerů, Olešnice na Moravě, Národní ústav lidové kultury Strážnice, PAMEX Žďár nad Sázavou, PKS HOLDING Žďár nad Sázavou, Poděbradka, a.s., Poděbrady, Santini Tour, Žďár nad Sázavou, Sdružení Tradice ČR, SEZ - CZ, s.r.o., Žďár nad Sázavou, Sklárna Beránek, Sklárny Karlov, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, SONA Žďár nad Sázavou, Střední grafická škola Jihlava, TG TISK s.r.o. Lanškroun, TOKOZ, a.s., Žďár nad Sázavou, VHS s.r.o. Žďár nad Sázavou, Zahrada Vysočina, členské festivaly FoS ČR a další instituce a firmy.
Fotografie z letošního i loňského plesu naleznete níže pod tlačítkem "další informace"-Národní krojový ples v sekci F o t o g a l e r i e.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 8.2. 2005

Národní krojový ples
Národní krojový ples 2005
Národní krojový ples
Národní krojový ples
Radost

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 11 názorů)


18.02.2005 v 08:08w

Ještě opožděně k druhému koncertu Lilla Alessandra. Je pravda, že kdo viděl díl první v úterý, ve středu už se nic nového nedozvěděl. Koncepce stále stejná, Canterini Peloritani do programu nevstoupili, teprve při závěrečných oficialitách se pár lidí v krojích na pozadí objevilo (bez akce, jen jako stafáž). Z Itálie jsem dostal několik ohlasů v tom smyslu, že Lillo není nijak brilantní zpěvák a že pro nás cizince je to zavádějící, protože spousta interpretů by to odvedla lépe, na vyšší interpretační úrovni a s lepší dramaturgií i účastí krojovaných. No, já s tím souhlasím jen částečně. Koncert rozhodně zajímavý byl a stálo za to jej sledovat. Navíc to byla pocta osobnosti Lilla Alessandra, a to se povedlo, proto to bylo sebestředné. A nejvíc mě zaujal fakt, že italské médium takové příležitosti věnovalo hlavní vysílací čas.


18.02.2005 v 07:57Vili

Omlouvám se, Sonnenn, že jsem to genderově neodhadl správně a oslovoval Tě jako muže. To jsou ty nicknamy, někdy se z nich těžko hádá. Ale jinak je dobře, že jsou pořád lidi, kterým stojí za to ztratit chvilku a upozornit na věci, které se dají snadno napravit, jen je je třeba si uvědomit. Vždycky je lepší mluvit než mlčet, když něco vadí. Nakonec by pro příští rok stálo třeba za úvahu vyhlásit mězi účastníky soutěž o nejlepší foto z plesu (a klidně i z jiných důležitých akcí). Klidně by se mohlo hlasovat i zde, pokud by fotky byly zveřejněny a všichni by je mohli hodnotit třeba zaškrtnutím tlačítka 1-5. A na konec i časopis Folklor by tak získal možnost vybrat pár fotek jiných autorů k publikování na svých stránkách.


17.02.2005 v 07:21sonnenn

Souhlasím s názorem že nikdo účinkující nevyzval k tomu aby (pokud tedy fotili) dodali své snímky, myslím si, že by každý zajisté dodal svůj fotografický výtvor aby se sním pochválil a néé si ho schovával doma.
Mimochodem jsem ani náhodou netušila že svým názorem ohledně fotek rozpoutám takovou diskusi. V žádném případě jsem to nemyslela jako výtku ale jen takové menší zamyšlení nad prezencí folklóru jako takového.


16.02.2005 v 15:09Vili

Pustil si někdo včera kocert Lilla Alessandra? Bylo to zajímavé. Velmi důstojné. Vynikající doprovod taorminského orchestru koncert posunul do roviny vážnější, ale na kráse to sicilským písničkám neubralo. Lillo si sám konferoval a v průběhu jeho průvodního slova se promítaly slidy z jeho folklorního i osobního života. Zajímavá sonda do historie. Jen škoda, že tam nebyl žádný prostor věnován tanečkům nebo zpevům jeho souboru Canterini peloritani. Bylo by to osvěžení. Druhá část koncertu poběží dnes ve 22:00. Kdo to chce sledovat na TirrenoSat.it, jen upozorňuji, že je třeba použít prohlížeč MSIE. Na Mozzile nebo Opeře to nefunguje. Hezký zážitek, satelitní TV kanál najdete níže v původním upozornění na přenos.


16.02.2005 v 10:37w

Potvrzuji níže uvedené, stačí mi jen poslat Vaše fotografie ke zveřejnění pod článkem nebo do fotogalerie u prezentace plesu nebo adresu Vaší fotogalerie na Vašem třeba souborovém webu a zkusím ji také přidat. Na přání a výzvy z různých stran přidávám další tři získané snímky. S pozdravem, Wernerová.


16.02.2005 v 00:42w

Hanko, Aleno, ale i milý Sonnenne, který’s to s těmi foto vyprovokoval, byť pod předešlým článkem. Nedělejme z toho vědu. Ty fotky VIPů jsou milé a mají reprezentační hodnotu. To že chybí více fotek vlastních řadových účastníků problém je. Možná to nikdo tak necítil /tedy zájem a potřebu/, a tak asi ani nejsou. Ale věřím, že poučení z těchto připomínek pro příští rok bude - prostě se bude fotit víc a zavěsí se vše, co unese monitor. Na druhou stranu by se měli vyprovokovat i účastníci samotní. Určitě fotili i sami účinkující. I oni by mohli svými snímky do fotogalerie plesu přispět. Ale vyzval je někdo? Tedy tímto to činím já, byť nejsem asi ten pravý. Ale věřím, že pokud digifotky pošlete, zavěšeny budou.


15.02.2005 v 15:45W.

Vážená paní Alenko, velice ráda bych za editory odpověděla. Abych se přespříliš nerozepisovala zde, kde jsou důležitější názory Vaše a dalších přispěvatelů, můžete se mi mimo jiné připomenout také na můj e-mail nebo jej zde připojit. Děkuji.Wernerová


14.02.2005 v 12:20Alena

Moc zdravíme, též si myslím, že je málo fotografií účastníků a zbytečně moc VIP. Paní Wernerová, myslím,že v dnešní době digit.fotoaparátů a hlavně takové velké sdružení jako je FOS tyto možnosti jsou.


13.02.2005 v 16:33H.Wernerová

Vážený pane Dekane, veškeré podrobnosti ohledně plesu komentovat nemohu, vždyť jsem nebyla ani na plese přítomna. Ale ráda bych reagovala na Vaši připomínku ohledně nedostatečného množství fotografií, víte-li o někom, kdo je ochoten poskytnout své fotografie z plesu, poproste jej o jejich zaslání na wernerova@fos.cz (dobré by bylo znát autora snímků). Na tuto adresu můžete posílat také své texty určené k editaci pro některou rubriku tohoto webu. Další záležitosti ohledně přístupů a možností webových stránek Vám snad mohu také vysvětlit. Zdravím Vás a všechny příznivce folkloru.


12.02.2005 v 14:46Vili

Když už jsou tedy dva stejné nebo skoro stejné články a tím i dvě diskusní fóra, dám svoji připomínku i sem. Pro ty, kteří třeba na člínek ze 6.2. Valaši dobyli Žďár nezabrousí. Opravdu jsem se nejdřív lekl, když jsem si otevřel tento článek, kamže zmizela diskuse ke tomuto článku (tedy tomu ze 6.2.). Až pak jsem zjistil, že jsem si otevřel tento na první pohled textově identický, jen trochu graficky zvýrazněnější a s jinými foto, tedy článek z 8.2., jehož název také začíná stejně - Valaši dobyli Žďár. Tomu tedy nerozumím, proč mají viset dva stejné články na dvou různých místech. Mate to lidi. Dikuse se tak zbytečně roztříští na dvě místa, lidé jen těžko mohou reagovat na všechny názory, protože nejsou pohromadě, zdržuje to. Pokud bylo článek třeba doplnit, opravit či upravit nebo přidat fotky, pak by bylo správné editovat text ze 6.2., případně k tomuto původnímu datu přidat datum aktualizace. (Dva články - původní i aktualizovaný - by to představovalo jenom v archivu, kdyby někdo potřeboval doložit přesně, jaké znění bylo to původní.) Pro návštěvníky by to bylo přehlednější.
A ještě si dovolím přenést sem jednu připomínku z diskuse pod druhým článkem, kterou vznesl Sonnenn, ale opakuje se od různých lidí už z předcházejících let. Všechny mají pravdu. Z plesu je málo foto lidí a hodně foto VIPů. Dokonce to nevyřešil ani odkaz pod tímto článkem na fotoalbum DTA na Adam.cz - velmi nekvalitní. Přitom se nelze divit, že účastníci a hlavně účinkující se chtějí najít, no a ti co zrovna nebyli, nasát atmosféru. k tomu jim ale pohled, byť milý, na naše politiky v krojích nepomůže.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 09.02.2005 v 09:06 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA