HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání... Živany Vajsarové

Časopis Folklor 1/05
Než se zamyslím nad svým vztahem k lidovému tanci, dovolte, abych uvedla slova Leoše Janáčka o partituře Lašských tanců: "V notách, taktech, sedí mi jizba napěchovaného lidu, zpocených zčervenalých tváří. Vše se hýbe, klaní, vrtí..."
Tato slova mi uvízla v mysli. Sešla jsem se nad nimi s otcem v době, kdy už jsme spolu úzce spolupracovali. K této spolupráci vedla delší doba až po mé samostatné pedagogické práci s dětmi v tanečním oddělení LŠU. Uvědomovala jsem si, že v taneční výchově je důležité probudit v dětech tvořivost, představivost, muzikálnost, ale i kultivovat a usměrnit jejich pohyb
motivací.
Dětský lidový tanec - lidové hry - považuji za nepostradatelnou součást taneční výchovy dětí a za význačný prostředek jejich uměleckého cítění pro celý život. Svými osobitými rysy, hudebními a pohybovými, poskytuje lidový tanec širokou škálu výchovných prostředků, které ostatní obory nemají.
Z mých žáků tanečního oddělení ZUŠ vznikl nejdříve dětský taneční soubor "Jaro", ale dále zůstávají v kolektivu i ti, kteří dospěli - chlapci i děvčata, chtěli dále pokračovat. S touto složkou bylo třeba již pracovat jinak. Rozbor tance více do hloubky. Toho se ujal můj otec František Bonuš a ještě několik let se souborem pracoval a věnoval se nám, aby ze svých zápisů lidových tanců v terénu a svých dlouholetých zkušeností předal co nejvíce. Na tuto dobu vzpomínám s láskou a vděčností. Byla pro mne "nejvyšší" školou.
Dnes již nemůžeme být svědky toho jak lidé tančili, jak to zažil Leoš Janáček, a jak to též zažil můj otec F. Bonuš na svých cestách za pamětníky lidových písní a tanců. Krása a obrovská rozmanitost našich lidových písní a lidových tanců uchovaná ve sbírkách musí být chráněna, objevována, udržována a také předváděna. Toto považuji také za své životní poslání.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.01.2005 v 12:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA