HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Moravský ples 2005

19. února 2005 Národní dům na Smíchově
Už jen rok zbývá a budou se slavit kulatiny. V sobotu 19. února 2005 se totiž v Praze v Národním domě na Smíchově konal již 49. Moravský ples. Je to jedna z mnoha akcí, na které se podílí členské sdružení ČRDM - Folklorní sdružení ČR. Byl jsem tam a jsem už dnes strašně zvědavý, jaký bude ten příští, výroční. Nedovedu si totiž představit, že by mohl být ještě větší a ještě hezčí.
Tolik kapel a nádherných lidových krojů jako v sobotu 19. března 2005 určitě nemají v Národním domě na Smíchově každý den. Do Prahy přijelo osm autobusů plných krojovaných návštěvníků a účinkujících, v programu vystoupilo devět muzik. Nestřídají se však na pódiích jedna za druhou. Při Moravském plese se hrálo, zpívalo a tančilo všude. I na chodbách a ve foyeru. Nedalo se sedět na vyhrazeném místě u stolu, který byl označen na vstupence. Tu pravou atmosféru Moravského plesu člověk mohl vstřebat jedině tím, že procházel celým smíchovským národním domem, tu se zastavil a poslouchal, jinde si zatancoval nebo zazpíval.
Hned v úvodu plesu nastoupily na parket jednotlivé soubory a každý předvedl něco ze svého repertoáru. Viděli jsme Slovácké krúžky z Prahy, Brna, Bratislavy, Prušánek a Mutěnic, Mužský a ženský sbor Slováckého souboru Kyjov, Folklorní soubor Vlčnovjan a mužský sbor z Vlčnova, Hanácká beseda Kojetín, Valašský soubor Beskyd ze Zubří, Tetky z Kyjova, Chasa z Bořetic, Mužský sbor Svodničan, Spolek rodáků a přátel Hané v Praze, Valašský soubor KRUŠPÁNEK z Prahy a další národopisné skupiny.
Mezi čestnými hosty dění sledovala a nadšeně tleskala šestadevadesátiletá profesorka Jana Berdychová, zakladatelka Slováckého krúžku v Praze. Hned u vedlejšího stolu do rytmu hudby poskakovala nejmladší krojovaná účastnice - dvouletá Johanka. Dobře se bavil i osmaosmdesátiletý dr. Beneš, který u stolu komentoval jednotlivé kroje. Mnohé z nich totiž navrhoval. Podle něj správný kroj každou dívku a ženu zkrášlí. Zakryje to, co nemá být vidět a zdůrazní ženskost. Na důkaz svých slov si vzal tužku a papír a sousedům u stolu takový kroj namaloval.
Samozřejmě, že ani Moravský ples v Praze se neobejde bez sponzorů a partnerů. Takže poděkování za skvělou atmosféru patří také jim. Nejen Folklornímu sdružení ČR, ale také firmě Znovín, mlékárně Čejetičky či minerálce Ondrášovka a dalším. A nashledanou za rok, při padesátinách!
Slávek Hrzal
poskytnutá fotografie
Moravský ples 2005.   Fotoalbum z letošního plesu si můžete prohlédnout po stisktnutí "Další infomace- Moravský ples" v sekci Fotogalerie. Do této fotogalerie budeme přidávat snímky od autorů průběžně.
Moravský ples 2005.
Fotoalbum z letošního plesu si můžete prohlédnout po stisktnutí "Další infomace- Moravský ples" v sekci Fotogalerie. Do této fotogalerie budeme přidávat snímky od autorů průběžně.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 22.02.2005 v 11:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA