HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Psohlavci v Praze

Další lekci z národopisu si mohli vychutnat obyvatelé našeho hlavního města.
Přesně týden po Moravském plese se ve smíchovském Národním domě sešli ti, kterým učarovala Šumava. Pořadatelem již 69. Pošumavského věnečku bylo Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze.
Letos poprvé se spolupořadatelem stalo Folklorní sdružení ČR. "Zahajujeme tak další kapitolu vzájemné spolupráce," zaznělo z úst předsedy FoS ČR Zdeňka Pšenici.
Program večera zahájil průvod krojovaných účastníků a příchod čestné stráže s historickým praporem - čestným symbolem Psohlavců v Praze. Z Chodska přijela dechová hudba Horalka, z Klatov se představil Národopisný soubor Šumava a šanci dostala i nejmladší muzikantská generace dechová hudba Junior.
Ovšem nejen s kroji z jižních Čech se tady mohl člověk potkat. Na parketě se hned v úvodu představili také členové slovenského folklorního souboru Šarvanci. Pro úplnost dodávám, že zvát na věnečky hosty z jiných národopisných oblastí je už tradiční a že soubor Šarvanci působí v Praze, takže to neměl daleko. Ale na parketě i na pódiu bylo krojů ještě víc. Na jevišti v uniformách (jsou to kroje? Asi ne, ale určitě stejnokroje) hrál taneční orchestr Ústřední hudby AČR a na parketu jsem viděl i pána v sukni (viz foto).
Ke každému pořádnému plesu patří tombola. Nechyběla ani na Pošumavském věnečku. Hlavní cenou byl zahraniční zájezd, ale zklamaní nebyli ani ti, kteří vyhráli jednu z dalších 149 cen. Já jsem si myslel na velké chodské koláče. U toho také zůstalo, vyhrál jsem dárkové balení Becherovky. Nicméně i ty koláče jsem později ochutnal. Byly výborné.
"Jsme připraveni společně s Folklorním sdružením ČR důstojně navázat na obrovskou a jedinečnou tradici Pošumavských věnečků v Praze," řekl před zahájením předseda pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví Dr. Václav Kupilík. A podle mého názoru se to podařilo.
Pošumavský věneček se vydařil, vystoupily vynikající folklorní soubory, hrály skvělé kapely, v sálech i v předsálí vládla výborná nálada a bylo i dost místa na tanec. Při přípravách jubilejního Pošumavského věnečku v roce 2006 je z čeho vycházet a na co navazovat.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.02.2005 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA