HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

69. Pošumavský věneček se vydařil

Tisková zpráva Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze
Pestrý a dlouhý průvod krojovaných zahájil v pražském Národním domě na Smíchově letos již 69.Pošumavský věneček. Plesové hosty i účinkující přivítal předseda pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Dr. Václav Kupilík spolu s předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou. FoS letos poprvé v dlouhé historii konání těchto reprezentačních chodských plesů v Praze převzal roli spolupořadatele. Mezi významnými hosty byli poslanec parlamentu ČR Václav Votava s chotí (oba původem z Chodska), starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, starosta chodské metropole Jan Látka, poradkyně ministra zahraničních věcí Zuzana Jelenová a další osobnosti politického, společenského a kulturního života hlavního města. Předseda Sdružení rodáků také přivítal hosty ze vzdálených zemí - delegaci filipínské ambasády a příznivce ze severní Anglie.
Nevšední podívanou přichystal přítomným příchod praporečníka s historickým praporem Sdružení (z roku 1936) za doprovodu čestné stráže s čakany. V hlavním sále se po slavnostním zahájení představil se svým pásmem národopisný soubor písní a tanců Šumava z Klatov. Jejich vystoupení bylo po zásluze odměněno bouřlivým potleskem. Líbilo se i dynamické a choreograficky propracované vystoupení slovenského folklorního souboru Šarvanci.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
V hlavním sále se pak střídaly dvě kapely různého žánru - taneční orchestr Ústřední hudby Armády České republiky a domažlická dechová hudba Horalka. O skvělých kvalitách Ústřední hudby nebylo pochyb, ale Horalka byla zejména pro Pražany velkou neznámou. Svým výkonem, zvoleným repertoárem a obrovskou snahou o co nejlepší prezentaci si získala srdce publika. Dříve, než pohasla světla na pódiích Národního domu, bylo jasné, že letošní Pošumavský věneček s tanečním programem v obou hlavních sálech (v Arbesově sále hrála dechová hudba Junior), se vydařil.
Z bohaté tomboly si výherci odnesli zahraniční zájezd od CK Campanatour, poukaz na vykrmeného čuníka od manželů Šilhanových, překrásně zdobenou chodskou keramiku z tvůrčí dílny manželů Mojžíšových a dalších bezmála 150 cen.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Foto: Lucie Odehnalová a Jan Naidr
Slavný jubilejní 70.Pošumavský věneček se uskuteční18. února 2006 opět v Národním domě v Praze na Smíchově. Spolu se Sdružením rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze se na jeho spoluorganizování bude opět podílet Folklorní sdružení ČR.

Dr. Václav Kupilík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.02.2005 v 12:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA