HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jiří (Ica) Pospíšil

Časopis Folklor 1/2005
Osobní vzpomínka na přítele
Lidová písnička a lidová hudba se poslouchá vždy velmi příjemně, ať je původ jejího vzniku jakýkoliv. A ještě příjemněji je člověku na duši, když ví, kdo ji upravil, napsal či složil, když zná autora těchto libozvučných tónů, když s ním prožil chvíle, při kterých se rodily, a když byl u toho, jak poté zněly tisícům diváků a posluchačů na stovkách koncertů a vystoupení.
A pak náhle nastane okamžik, kdy zůstane písnička a hudba sama. Souznění nástrojů a autora je náhle a nečekaně přerušeno. Ale hudba a písnička mají tu nádhernou moc, že myšlenky a pocity toho, kdo ji dával dohromady, kdo ji s úctou maloval do notové osnovy a předem v duchu slyšel, jak budou znít, v ní natrvalo zůstanou.
Každý, kdo je opětovně uslyší, vždy řekne - to jsou věci, které napsal Ica Pospíšil. A kdo je uslyší poprvé, třeba jenom stručně poznamená - ten, kdo to napsal, musel hodně umět...
A Ica toho uměl opravdu hodně. Stopy jeho díla zůstanou trvale i na Valašsku, ke kterému se hrdě a pyšně hlásil a o kterém říkal, že se stalo jeho druhým domovem. Především v souboru Vsacan, se kterým spolupracoval na poli choreografickém či hudebním více jak čtyřicet let.
Tato spolupráce začala nejprve na poli choreografickém-" Mateníky", "Řemesla" a tanec "Starodávný", který je považován za jeden z nejhezčích obřadních tanců a patří ke klenotům v repertoáru "Vsacanu", a pokračovala činností skladatelskou. Pro "Vsacan" napsal muziku k snad nejúspěšnější umělecké kompozici "O Vojtkovi", na jeho hudbu vzniklo další veleúspěšné programové číslo "Svatojánské ohně" a jeho nejnovější dílo - taneční a hudební obrázek "Pocta Leoši Janáčkovi", který mohli diváci zhlédnout v premiéře při "Galaprogramu" souboru "Vsacan" k 60. výročí jeho založení v listopadu 2003.
Je smutné, že dnes už o tomto poctivém umělci, který i pro nás Valachy představoval symbol poctivosti a pravdivosti tanečního umění i krásy lidové písně a muziky, musíme hovořit jen v minulém čase. Jsme přesvědčeni, prostě víme, že každá vzpomínka na něj je spojena s krásou, že vždy bude jeho odkaz spojen s radostí a veselostí a že vždy, když budeme tancovat na melodie a skladby, které vymyslel, a choreografie,kterépro Vsacan vytvořil, budeme mít pocit, že na nás z muzikantského nebe dohlíží a že dohlédne až na Vsetín.

Oldřich Štroblík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.01.2005 v 08:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA