HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jak u nás bývalo

Časopis Folklor 1/2005
V Olomouci, díky finančnípodpořetamníhoKrajského úřadu a Městských úřadů v Prostějově a Uničově, a také Obecních úřadů v Bohuňovicích, Liboši, Příkazích, Samotiškách, Skrbeni, Tršicích a ve Velkém Týnci, vyšla ve zdejším nakladatelství Danal pečlivě připravená kniha Jiřího Kráčmara s ilustracemi Vlasty a Zdeňka Horákových "Jak u nás bývalo"
JUDr. Jiří Kráčmar, povoláním právník, je rodák ze Štěpánova (nar. 1935), kde prožil dětství, mládí a žije zde dodnes. Mimo svoje povolání je známý publicista, redaktor a divadelní ochotník. Publikoval často v regionálním tisku, přeložil několik knih ze slovenštiny, podílel se na knížce Paměti obce Štěpánova. Sám napsal publikaci "Rok na dědině (Štěpánov)" a pro nakladatelství Avicenum připravil "Rybářskou kuchařku". Nyní předkládá čtenářské veřejnosti další publikaci, ve které zaznamenal lidový rok na Hané.
Kráčmar v ní vypovídá vlastní zkušenosti a pečlivě sleduje dění nejen ve Štěpánově a v okolních obcích, ale sděluje poznatky staré tradice z mnoha míst na Hané. Zná nejen původní prameny a literaturu, ale navíc uvádí celou řadu známých jmen osob, které, stejně jako Jiřího Kráčmara, po léta spojuje zájem o lidovou kulturu rodné Hané. Opakovaně jsme ho poznávali z řady příspěvků na odborných konferencích o lidové kultuře na Hané a nyní v knize "Jak u nás bývalo" vypovídá její autor mnohé ze svých životních zkušeností, co na Hané bývalo od masopustu do Vánoc, a od Vánoc a Nového roku až do Tří králů. Popisuje lidové zvyky a obyčeje, a místy je doplňuje tradicemi bývalých zdejších německých menšin. Zaznamenává hanácká říkadla, popěvky a písně i místní zvyklosti. Věnuje pozornost lidovému jazyku s jeho četnými obměnami, stejně jako životu na hanácké dědině a jeho spojení s přírodou.
Poslední práce Jiřího Kráčmara si zaslouží veřejné pozornosti nejen jeho čtenářů, ale také našich odborníků. Vždyť Haná nečekaně získala další významnou publikaci.

Helena Lisická

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.01.2005 v 14:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA