HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Z Čech až na konec světa aneb všude dobře, doma nejlépe

Časopis Folklor 1/2005
"Každý z nás touží poznat jiný svět, podívat se dále až za obzor a možná až za oceán - na konec světa. Když se člověk vrací domů, vždy je pak o něco bohatší. Muzikanti nejsou jiní, naopak. Pořád jdou ve stopách Švandy dudáka a svými kouzelnými nástroji nás pak očarují..." Těmito slovy byl zahájen dne 24. září letošního roku v Mahenově divadle v Brně koncert "Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš" s názvem "Z Čech až na konec světa aneb všude dobře, doma nejlépe".
Koncert byl jedním z vrcholů oslav padesátého výročí založení souboru (spolu s červnovými vzpomínkovými pořady v Rožnově pod Radhoštěm a s premiérou hudebně-tanečního představení "Čertovinky", které se konalo následující den v Janáčkově divadle).
Název koncertu "Z Čech až na konec světa" jsme převzali od bývalého hudebního dramaturga "VUS Ondráš" Jiřího Machače a bylo dobře, že souhlasil s jeho použitím, neboť byl již dlouho dopředu avizován v tištěných propagačních a jiných materiálech "Ondráše". Naplnit daný název koncertu myšlenkou, ideou a nakonec i hudbou, to už byla práce pro nového dramaturga souboru Aleše Smutného a uměleckou radu. Vzájemný myšlenkový kvas dozrál po mnoha peripetiích do výsledného nápoje, který pak byl předložen k ochutnání všem návštěvníkům koncertu.
Něco málo z období kvašení:
Aby se "Ondráš" na hudebním koncertě pořádaném
k 50. výročí svého založení prezentoval pouze anebo většinou cizokrajnými, byť efektními čísly, vykvasilo jako nepřijatelné (mléčné kvašení). A tak se název doplnil o přívlastek "všude dobře, doma nejlépe", a mohla vzniknout osnova programu: výlet - návrat, výlet - návrat... neboli kombinace přespolního a domácího hudebního materiálu. Pak už to uzrávalo jako při dokonale řízeném kvašení. Aby byl buket co nejlepší, rozhodli jsme se
- ukázat kreativitu a technickou vyspělost orchestru spoustou nových čísel
- zpestřit program efektními tanečními čísly- zařadit vynikající dívčí sbor "Ondráše" pod vedením Martiny Krigovské
- vybrat hosty a sólisty - Veroniku Malatincovou-Ulmanovou, Jarmilu Hudečkovou, Lenku a Jana Gajdovy, Josefa Kuneše, Martina Ventrču, Aleše Smutného, Martinu Krigovskou a hlavně: Pavla Šporcla.
S jakou trémou jsme na něj v orchestru čekali! Jak svým chováním okamžitě navázal přátelskou atmosféru! Jak překvapivě a na poslední chvíli vyhověl naší žádosti a kromě "Cikánských melodií" P. de SaRecenze, rozbory, názoryrasateho a virtuózního aranžmá "Oranžového expresu"
nastudoval navíc náročné variace na téma písně "Ondráš" od Rinalda Oláha! Navíc se svěřil s obdivem k cimbálové muzice a k orchestru nepřistoupil jen jako sólista, ale zároveň ho vedl jako zkušený primáš. Pavel Šporcl zkrátka nezklamal a věříme, že i orchestr "Ondráše" pod vedením Michala Gani obstál na této trochu jiné parketě a byl mu důstojným a rovnocenným
partnerem.
O kvalitu výsledného nápoje neustále pečovali umělecký šéf souboru Jaroslav Jurášek a režisér programu, ostřílený organizátor a zároveň vedoucí uměleckého provozu "Ondráše" Čestmír Komárek. Programem provázela půvabná a vtipná Monika Brindzáková. Na základě čerstvých ohlasů si dovoluji tvrdit, že hotový mok - koncert "Ondráše" "Z Čech až na konec světa aneb všude dobře, doma nejlépe" - všem návštěvníkům opravdu chutnal a nikomu nezpůsobil nepříjemnou kocovinu. Kdo si bude chtít tento zážitek připomenout, anebo ten, kdo lituje, že se koncertu nezúčastnil, bude mít možnost zhlédnout ho i vyposlechnout. Vše totiž zaznamenávala ČT Brno i ČRo Brno a z koncertu vyjde živá nahrávka na CD.
Takže Ondráši a s Ondrášem: Na zdraví!

Aleš Smutný

Zveřejněno 10.01.2005 v 08:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA