HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čertovinky

Jen málokdo má život jako pohádku, a snad právě proto si "Ondráš" k oslavám 50. výročí svého založení dovolil nastudovat lidové taneční divadlo na motivy pohádkového příběhu "Čert a Káča".
"Čertovinky" však nejsou pouhým přepisem pohádky. Kdo čeká notoricky známý příběh, bude snad mile překvapen. Nebyl by to přeci "Ondráš", kdyby nevyužil možnosti inovací. "Čertovinky" se snaží jít jednoduše dál. Nenásilně přiblížit folklorní motivy i divákům orientovaným jiným uměleckým směrem.
Měl jsem tu možnost stát se na "krátkou" chvíli jedním z dvojice pohádkových čertovských rarášků, vykutálených umazanců, či chcete-li rohatých zlomyslníků, kteří sledují život z pro lidi "neviditelného prostoru", a pečlivě zapisují člověčí poklesky do velké knihy hříchů... tu a tam něco přičarují nebo odčarují... a občas i nožku někomu nezbedně nastaví.
Měl jsem i tu možnost vidět jednotlivé pohádkové postavy malinko jinak, civilněji. Každý z nich dal té své originální duši, život a srdce. Kolem se míhali pyšná Káča, urostlý čert, příjemný hostinský, pomlouvačné klebetnice, smutný ovčák, fešák Lucifer, milé ovečky, poťouchlí čertíci a mnohé další bytosti. Propojením jejich vzájemných osudů se pak pod režijním dohledem Martina Packa skutečně odehrával příběh. Pohádka nabitá energií, plná tance, zpěvu, výtečné muziky, humoru i čertovinek. Divák při pohledu na scénu mnohdy ani nestačil postřehnout vše, co se před ním odehrává. Jako v životě, chvíli nedáváš pozor a je to nenávratně pryč, už to nevrátíš.
U "Čertovinek" však tohle neplatí. Je to přeci pohádka a na tu se dá dívat znova a znova. Kdo ji ještě neviděl, musí rozhodně přijít. A kdo ji už viděl, měl by pro jistotu přijít ještě jednou. Co když mu uteklo něco podstatného? Třeba nějaká ta čertovinka.

David Pavlíček

Zveřejněno 10.01.2005 v 09:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA