HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Veselé vánoce, O programu žďárských souborů

časopis Folklor č.2/2005
V sobotu 11. prosince pozvaly žďárské soubory "Studánka", "Bystřinka", "Rozmarýnek" a "Kamínek" spolu s "Horáckou muzikou" žďárské obecenstvo na program "Ondráši, Matúši".
První část programu se odbývala na "poslední taneční zábavě", přesto se autorům pořadu do ní podařilo vtipně zapojit i dětské soubory, tropící různé dobře vymyšlené i provedené lumpačiny, a tak kromě provedených tanců - šotyšů, manšestru, štáravé, špacírky, kol, kohoutka a dvoukročáku, vrcholících až po požádání vyháněných tanečníků šenkýřkou Janou Roseckou nakonec povolenou energickou polkou z Veselíčka. Zhlédlo publikum i dětské číslo na námět písničky "Já jsem muzikant". V závěru veselice si šenkýřka postěžovala na svůj úděl písničkou "Již je ten čas, páni hosti", zaznamenanou ve Žďáře v rámci guberniální akce (sběr lidových písní) v roce 1819. Vše dobře vymyšleno, s vtipem, provedení rovněž špičkové, jen snad muzika byla oproti svým předkům až příliš čistá (aniž bychom chtěli o umění někdejších muzikantů pochybovat).
Druhá část večera připomněla různé lidové zvyky, vážící se k vánočnímu i předvánočnímu období. Ani zde neopustila autory programu inspirace a tak zazněly divadlem i skutečné zvony, a kromě vyslechnutí koled ve sborovém i sólovém provedení byl k shlédnutí i tanec Lucek.
Popřejme žďárským souborům, aby vysoko nastavenou laťku udržely i do budoucna a těšme se na příští setkání! /redakce/
Zveřejněno 02.04.2005 v 13:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA