HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vánoce v Praze

časopis Folklor č.2/2005
Jako každý rok, vracíme pohled k vánočním pořadům v době, kdy málem kvetou fialky. Nedá se nic dělat. Proběhlo několik akcí, které stojí za zmínku, ač na jaře už jen letmou.
Hned zpočátku prosince Divadlo U hasičů hostilo s podporou Ministerstva kultury vánoční pořad z Čech, Moravy a Slezska pod názvem "Ej, všecko stvoření". Angažovaly se v něm soubory "Baldrián" Pardubice, "Grunik" Ostravice, "Prácheňský soubor písní a tanců" Strakonice a "Rosénka" Praha. Dramaturgie si zvolila dobrodružnou cestu naší vlastí i rozdílnostmi repertoáru. Zhostila se jí se ctí - ukázala, že Michna z Otradovic a karpatské "surovo drevo" se velmi dobře spolu snesou.
O čtrnáct dní později koncert souboru "Jaro" v Městské knihovně zapůsobil vyspělostí provedení a skokem v režii celkem známého a po léta obnovovaného vánočního repertoáru. Vznikl výborně komponovaný, plynulý koncert, střídající složky přirozeného podání s podáním vyspělým scénickým. Blahopřeji muzice, která doznala značné zvýšení úrovně, korespondující s pestrým repertoárem.
Dále nelze pominout zážitek z "Vánoční výstavy" v budově České spořitelny v Rytířské ulici. Čarovné, poetické, pro mladší vzdálené a starším tolik blízké prostředí s hrnci, větvemi, pochoutkami, zdobnými maličkostmi a vůněmi, které smiřují s mrazivým venkovním světem, zahřálo docela nízké i doprovázející vyšší ročníky návštěvníků ochutnáním zimních dobrot, připravených na starých pánvích, spokojeně sloužících na plátovém sporáku.
Vánoční koncerty uzavírala návštěva brněnského souboru "Ondráš" v kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech s hostujícím předním dětským pěveckým sborem ZUŠ Kantiléna Brno.
V pořadech televize dominovaly dva, spojené se jménem skladatele, folkloristy a vzácného člověka Jiřího Pavlici. Jeden byl skrytý v pravidelném cyklu "Cesty víry", druhý zazněl jako premiéra "Oratoria" na Nový rok. V obou případech šlo o hluboký, niterný zážitek vpravdě vánoční, svázaný radostí ze slunovratu i zimním křesťanským usebráním. Věřím, že mnozí z nás, věřící i nevěřící, jej společně přijali jako vrchol svátků, memento lidskosti a osudů.

Barbora Čumpelíková

DALŠÍ INFORMACE: Praha
Zveřejněno 02.04.2005 v 13:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA