HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

CD Z obou stran Radhoště

časopis Folklor č.2/2005
Šťastný nápad opěvovat starobylou tajemnou horu. Hudební nosič je pomyslně prostoupen voňavými lesy této památné hory, jejími šumivými bystrými
potůčky, stráně svítí bělavými barvami oveček i baranů. Majestátnost hory ti svojí mohutností až dech bere.
Projekt by byl asi ještě záslužnější, kdyby z každé strany Radhoště, nejen z té frenštátské, ale i rožnovské, zahrálo na tomto nevšedním CD po jedné kapele, a bylo tak umocněno vzpomínání na dávná setkání a slavnosti obyvatel z pod Radhoště. Ale ono se to lehce napíše, hůř však realizuje. Takže to berte jen jako malé postesknutí. Toto mé dodatečné tajné přání přece jen bylo trochu splněno, protože sólisté byli skutečně ze všech stran krásného Radhoště, tj. z Frenštátu, Rožnova, Hutiska, Zubří atd. Když si už stýskám, uvítal bych zařazení zpěvů a zvyků o letních slunovratech, nejen ve vzpomínkách v doprovodném textu velmi zajímavé brožury, kde je hovořeno také o minulých setkáváních mladých i starších z Trojanovic, Rožnova, Frenštátu a dokonce i z Kozlovic.
Co tam však nechybí, jsou skvostné písně Ludmily Vaškové (zejména nevšední Ach, Bože, Bože...) či Evy Porubové (Horno mi je, horno...) nebo krásné halekání kravarek Moniky Kovářové a Michaely Bařinové, mužné zpívání Radomíra Golase, který řadu písní vybral, výborně hudebně zpracoval a v krásné mluvě nazpíval. Ten je zřejmě autorem nosného námětu tohoto půvabného CD. K němu se s elánem mu vlastním připojil Pavel Ptáček. V ničem se nedal zahanbit výborný mužský sbor "Javořiny". Cimbálovou muziku dobře nastudovala primáška Drahomíra Klimková, zároveň citlivá upravovatelka zajímavých písní. Velmi zaujaly výtečné píšťaly (dvojitá a šestidírková i koncovka Mariana Friedla), i krásně ladící gajdy Vlastimila Bjačka. Dobří byli i další houslisté, J. Fejfar, E. Kudrnová i J. Vašek, vkusný byl i klarinet J. Štochela i zobcová flétna T. Trnky a jemný cimbál E. Gazdíkové. Muziku tvrdili kontráši a basisté M. Vašek, Z. Konrád i M. Leščinský.
Jako vždy se album vyznačuje výtečnou režií a odbornou spoluprací Jana Rokyty s mistrem zvuku Ivo Roubalem. Mastering zajistil Radek Roubal STYLTON. Působivé fotografie a úprava obalu jsou dílem agentury MIGER (Vl.Bjaček).
GOLAS Radomír
Nutno říci, že toto album oslavuje lid ze všech stran Radhoště a potěší i nás všechny.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: GOLAS Radomír
Zveřejněno 02.04.2005 v 14:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA