HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Proč české regiony nevyužívají soubory k reprezentaci?

Zpráva z brněnského veletrhu cestovního ruchu
Stejně jako v minulých letech ani letos nechyběl folklor v doprovodném programu turistického veletrhu Regiontour. Byl zastoupen v podstatě stejně jako vloni a opět zde byly skoro výhradně soubory z Moravy - až na jedinou (původně neplánovanou) výjimku. Je s podivem, že české regiony nevyužívají folklorní soubory ke své reprezentaci!
Sobotní program zahájil soubor "Radovan" z Napajedel za doprovodu cimbálové muziky "Linda", známé spíše orientací na oblast Luhačovického Zálesí. Soubor se představil tanci z Bílovska, Hlucka a Kopanic (byly to především sedlcké), svá samotná čísla měla i muzika. Valašský soubor "Sedmikvítek" uvedl na scénu nejprve malé děti, které však bez doprovodu muziky a nazvučení scény, byly značně znevýhodněny - nejen mluvené slovo, ale i zpěv nebyly téměř slyšet. Starší děti a dospívající mládež už měly doprovod v pásmu "Vdávalo se motovidlo" i v pásmu řemeslnických a figurálních tanců.I zde však byl zvuk místy nepostačující k překonání různých rušivých zvuků a šumu, podepsal se na tom i poněkud nesmělý projev primášky. Naopak, zcela ovládl prostor kunovický "Handrlák" v tancích z Hradišťska - byly to opět sedlcké a mužská taneční hra Juháská.
V nedělním programu jako první vystoupil stálý host této akce vyškovský dětský soubor "Klebetníček". Ten byl již dobře nazvučený - na základě požadavku vedoucí M. Pachtové, která pořad svým krásným nářečím uváděla. Malé děti se představily v pásmu Jahodáři, společně s většími si zatančily s vlastním zpěvem. Vyškovská "Trnka" začala pásmo hanáckých tanců ve vážnějším rytmu cófavé (Nad Lobodicama), ale pak přešla do svižnějšího tempa.
"Brněnský Valášek", který reprezentovaly starší věkové skupiny, uvedl nejprve starodávný v působivé choreografii,chlapci se předvedli v tanci Kolkovy, následovaly řemeslnické a figurální tance a v závěrečném Metlovém střídavě využívali metly chlapci i děvčata. Svoje samostatná hudební i pěvecká čísla měla i muzika, v níž polovinu členů tvořily dívky - dvě z nich vystupovaly i jako pěvecké duo. Mimo plánovaný program byla odpoledne pozvána na hlavní scénu muzika souboru "Libín" z Prachatic, která jinak během dne hrála u stánku Jihočeského kraje. Uvedla pořad veselých písniček, z nichž některé sólista označil za "necenzurované". Program ukončil brněnský soubor "Slováček". Nejprve předvedl tanečně zpracovanou píseň Vrť sa, dívča, následovala kyjovská skočná, dívčí tanec ze Strání, malé děti se předvedly v tanečních hrách, chlapci ukázali své schopnosti v tanci Pod šable a pořad ukončila svižná straňanská. V muzice souboru zcela převažovaly dívky (v poměru 4:1), jedna dokonce hrála i na basu.
Jako vloni i letos měl své místo folklor i u stánků některých regionů. Kromě již zmíněné kapely "Libín" vystupoval u stánku Jihomoravského kraje mužský sbor, jehož sice kvalitní, ale dosti hlasitý pěvecký projev občas dosti rušil některá méně průrazná vystoupení na hlavním pódiu. Na něm se opět objevil folklor i v netradiční podobě: stejně jako v loňském roce zde vystupovala vyškovská skupina "Koňaboj", která uvedla písně ze Slovácka, Slovenska i Zakarpatské Rusi v působivých a přesvědčivých folkrockových úpravách.

Pavel Šafařík

DALŠÍ INFORMACE: Brno
Zveřejněno 03.04.2005 v 09:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA