HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zemřela Zdena Kyselá, slova vzpomínek od L. Vrchovského

časopis Folklor č.2/2005
Ve věku osmdesáti šesti let zemřela v sobotu 18. prosince taneční pedagožka, choreografka, folkloristka a zakladatelka ostravského souboru "Hlubina", paní Zdena Kyselá.
Narodila se 20. srpna 1918 v Ostravě. Po studiích v Praze se po II. světové válce vrátila do rodného města, kde začala vyučovat tanec na tehdejší státní, dnes Janáčkově konzervatoři. Mezi jejími žáky a žačkami byly přední osobnosti tanečního života. Na sklonku 40. let minulého století se Zdena Kyselá rozhodla založit vlastní soubor "Hlubina". Spolu s manželem Milanem Kyselým se podílela na programech pro "Ondrášovské slavnosti", "Rožnovské slavnosti", "Slezské dny" v Dolní Lomné i pro "Mezinárodní folklorní festival" ve Strážnici.
Spolupracovala s mnoha předními folkloristy, mezi její blízké přítelkyně patřila také již zesnulá Věra Šejvlová, umělecká vedoucí souboru "Grunik" z Ostravice, mnoho přátel získala v Třinci při spolupráci se souborem "Javorový". Jako umělecká vedoucí "Hlubiny" se až do konce života podílela na podobě choreografií.
Zdenička, jak jí říkali její nejbližší přátelé, nikdy neztratila svůj laskavý a zároveň přísný pohled na úroveň lidového tance. Její kongeniální choreografie"Lašských tanců"Leoše Janáčka, to je rodinné stříbro repertoáru "Hlubiny" a bez nadsázky lze říci, že právě tato choreografie se stala ryzím pokladem našeho lidového tanečního umění.
Zdenička si vždycky našla čas pro vřelý lidský rozhovor se všemi, kteří procházeli dětskou "Hlubinkou", vedenou její dcerou Kateřinou Macečkovou, i s těmi, kteří již postoupili do řad dospělých tanečníků či odešli v pokročilejším tanečním věku do ústraní, nebo přešli do jiných souborů. Vždy, když se tato vzácná žena objevila na veřejnosti (v posledních několika letech to již bývalo jen velice zřídka), vytvořila se dlouhá fronta všech, kteří chtěli svoji paní profesorku alespoň několika slovy pozdravit. Také díky Zdeně Kyselé má Ostrava i svůj festival "Folklor bez hranic".
Všem příznivcům lidové kultury Lašska a Slezska a vůbec všem, kteří se v České republice věnují zachování a rozvoji národních tradic v oblasti folkloru, bude Zdena Kyselá hodně a hodně chybět.

Ladislav Vrchovský
vyšlo též v Moravskoslezském deníku, 21. 12. 2004

DALŠÍ INFORMACE: Hlubina, folklorní soubor
Zveřejněno 04.04.2005 v 10:18 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA